20 Korrik 2019

Zyra e BE-së organizon tryezë për arsimin cilësor në Kosovë

Prishtinë, 6 mars - Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë do të organizojë një tryezë të rrumbullakët për arsimin cilësor në Kosovë.

Anëtarët e akademisë, studentët, sindikatat e mësuesve, përfaqësuesit e organizatave civile dhe partitë politike do të kenë mundësinë të shkëmbejnë pikëpamjet e tyre mbi sfidat kryesore në sektorin e arsimit dhe mënyrat për të adresuar adresën në të gjitha nivelet.

Në këtë tryezë do të marrin pjesë Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së, Shyqiri Bytyqi, Ministër i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë dhe Ismalj Kurteshi, Kryetar i Komisionit të Kuvendit për Arsim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 korrik 2019

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019"  Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Grupi Lokal i Veprimit “Gjeravica“, organizojnë aktivitetin tradicional “Dita e Qethjes së Deleve, 2019‘’. (Bjeshkët e Strellcit , të ‘’Stanët e Shalës‘’, ora 10:00)

- Lëvizja mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari Albin Kurti dhe nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se edicionit te parë të Prishtina Gastronomy Festival. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të pikës kufitare Restelicë-Strezomir. (Pika kufitare Restelicë - Strezomir, ora 12:00)

- Behët zbulimi i pllakës së përkujtimit të Betimit të Brigadës 131 dhe promovimi i dokumentarit të historikut të Brigadës 131 të UÇK-së. (Fshati Baran, ora 18:00)