24 Tetor 2018

UPISC, konferenca që po sjellë “Evropën” në Kosovë

Prishtinë, 12 prill - Vegim Hoti, presidenti i Konferencës Ndërkombëtare Studentore të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” (UPISC) tregon që përgatitjet për konferencën më të madhe të organizuar nga studentët e UPHP-së janë duke shkuar sipas planifikimit.

UPISC, përveç vlerës së saj të jashtëzakonshme akademike, është një mundësi e artë që studentët nga mbarë bota ta vizitojnë Kosovën, si dhe studentët vendorë të krijojnë miqësi me të rinj anembanë globit.

“Nga pamundësia që rinia jonë të vizitojë Evropën, me anë të UPISC-it, ne po e sjellim “Evropën dhe botën” tek ne” shprehet Vegimi, tek flet për rëndësinë e kësaj konference, e cila po organizohet me sukses për të tretën herë më radhë në kuadër të Universitetit të Prishtinës.

Edicionet paraprake u shndërruan në shembuj të një organizimi studentor mbresëlënës, duke i lënë përshtypje pozitive pjesëmarrësve nga mbarë bota. UPISC në edicionin e fundit të organizuar në maj të vitit të kaluar, solli në kryeqytetin e Kosovës studentë nga jo më pak se 35 shtete të botës, dyfishim pjesëmarrësish dhe përgjysmë më shumë përfaqësim shtetesh sesa në edicionin e parë mbajtur në maj, 2016. 

Se UPISC-i është njëra ndër konferencat më të mira në rajon dhe jo vetëm, dëshmuan përshtypjet e pjesëmarrësve, të cilët e konsideruan këtë konferencë si “më të mirën ndonjëherë”, madje edhe “të pakrahasueshme me konferencat e tjera”.

“Do të jetë e paharrueshme” tha rusja Nataliia Aniskevich kur u pyet për eksperiencën e saj në UPISC. Ndërkaq, për Roxana Maria Sabau nga Romania, UPISC-i është e nivelit të njëjtë me konferencat më të mëdha në të cilat ajo ka qenë pjesëmarrëse. “Pjesa akademike, akomodimi, transporti, ushqimi, gjithçka ishte në standardet më të larta. Madje, UPISC-i është konferenca e vetme të cilën do ia rekomandoja miqve të mi”, thotë Roxana.

Ndërkaq, Silvia Meto, pas përfundimit të edicionit të fundit, kërkoi nga organizatorët që të vazhdojnë në këtë mënyrë. “Nëse do i ndiqni këto hapa, në vitet në vijim, UPISC-i do të jetë njëra ndër top konferencat në Ballkan dhe më gjerë” thotë Silvia nga Shqipëria.
  

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 tetor 2018 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj gjatë vizitës zyrtare në Shkodër, do të zhvillojë homazhe te shtatorja e Isa Boletinit. (Shkodër, ora 9:00)

- Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizojn konferencën me titull “Ndërtimi i partneritetit për ndryshime pozitive sociale në Kosovë”. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:15)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj viziton Bashkinë e Shkodrës në Shqipëri ku do te takohet me kryetaren e Bashkisë, Voltana Ademi. (Bashkinë e Shkodrës, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët formimi i grupit punues për monitorimin e Ligjit për Produkte dhe Pajisje Medicinale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon një ceremoni solemne në të cilën do të bëjë ndarjen e Çmimit Kombëtar për Veprimtari Jetësore “Niketë Dardani” për vitin 2017 dhe çmimeve tjera vjetore për muzikë. (Kabineti i ministrit, ora 11:00)

- Ministri i Ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi raporton para Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim lidhur me çështjen e regjistrimit të pjesëtarëve të komunitetit shumicë për vendet e rezervuara të studentëve të komunitetit joshumicë dhe vendeve të rezervuara në Qendrën e Studentëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj merr pjesë në përurimin e rrugës  Gjakovë-Ponoshec dhe fillimin e punimeve në rrugën Smolicë-Nivokaz. (Ura e Erenikut në dalje të Gjakovës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behë shqyrtimi dhe miratimi i rekomandimeve nga raporti i auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Stacionit të Autobusëve Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës, do ta vizitoj Kliniken e Onkologjisë në QKUK, dhe do të takohet me Ekrem Hyseni, drejtor i klinikes. (Kliniken e Onkologjisë, ora 11:30)

- Bëhet promovimi i librit monografik “Nëna ime Mihane Lama” i gjeneralit të mirënjohur, Kudusi Lama. (Instituti Albanologjik, ora 12:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të bëj asgjësimin e lodrave të konfiskuara nga inspektorati i MTI-së.  (Kishnicë, Komuna e Graçanicës, ora 13:00)

- Qendra për Paqe dhe Tolerancë në përkrahje nga OSBE dhe në bashkëpunim me Komunën e Gjilanit dhe me shkollat e mesme në këtë komunë, organizon aktivitetin e pastrimit të Parkut të Qytetit në Gjilan. (Parku i Qytetit në Gjilan, ora 13:00)

- Let’s Do It Kosova në bashkëpunim me Organizatën “Paqja studentore” organizojn aksion pastrimi në hapësirat e Kampusit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Kampusi i Universitetit të Prishtinës, ora 13:30)

- Kryetari i komunës se Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe sportistë të Klubit te Futbollit "Bardhosh Gërvalla" nga Gjermania vizitojnë kompleksin e varrezave të heronjve  në Dubovikë. (Dubovikë, pra 15:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim bën publikimin e analizës për menaxhimin e financave lidhur me pagesat që i bëhen stafit akademik në UP. (Hotel Sirius, ora 15:30)

- Kryetari i komunës se Deçanit, Bashkim Ramosaj dhe sportistë të Klubit te Futbollit "Bardhosh Gërvalla" nga Gjermania vizitojnë kompleksin memorial "Dëshmorët e Kombit" në Gllogjan. (Gllogjan, ora 16:00)

- Brendi vendor i veshjeve për gra dhe burra Mr.Rex në bashkëpunim me rrjetin e grave të Kosovë organizon mbremja e bamirësisë për gruan me ç’rast në event do mblidhet një donacion i cili do t’iu shkojë në ndihmë grave të prekura nga kanceri I gjirit. (Hotel Emerald, ora 18:00)