17 Janar 2018

Ulrike Lunacek viziton programin e edukimit qytetar 'Demos-ti'

Prishtinë, 31 tetor - Organizata Kosovare për Talent dhe Arsim - TOKA ka bërë të ditur së përfaqësuesja e Parlamentit Evropian Ulrike Lunacek do ta vizitojë programin e edukimit qytetar ‘Demos-ti’.

Ky program është nisur para 10 vjetëve në Parlamentin Austriak dhe pas implementimit në Mal të Zi, tashmë ka dy vjet që është aktiv në Kosovë.

Programi ‘Demos-ti’ realizohet në kuadër të Planit të Kuvendit të Kosovës për Hapje dhe Transparencë Parlamentare. Ai përkrahet nga Fondacioni ERSTE dhe implementohet nga OJQ TOKA.

Në kuadër të programit ‘Demos-ti’, nxënësit e klasave 5-9 të shkollave anembanë Kosovës kanë mundësinë që të mësojnë në mënyrë interaktive për demokracinë dhe institucionet demokratike në Kosovë, të vizitojnë Kuvendin dhe të prodhojnë një gazetë ose video me atë se çka kanë mësuar (këtu mund t’i gjeni videot dhe gazetat e publikuara deri më tani).

Mbi 5,000 nxënës nga më se 45 shkolla të 12 komunave të Kosovës kanë qenë mysafirë të Kuvendit në kuadër të programit ‘Demos-ti’, shumë prej të cilëve kanë aplikuar për të marrë pjesë më shumë se një herë.

Kujdestari i klasës VII-1 Dëfrim Piraj nga shkolla fillore "Halil Alidema" në Pozheran të Vitisë ka theksuar: ’Demos-ti’ i shkëput nxënësit nga aktivitetet rutinore dhe i fut ata në një horizont të të menduarit ndryshe, duke u krijuar një vetëbesim më të madh në raport me vlerat e tyre dhe kapacitetet e intelektit të tyre.  

Në kuadër të këtij programi, nxënësit kanë mundësi herëpasherë të intervistojnë përfaqësues të institucioneve nga Kosova dhe jashtë saj. Nesër, nderin ta takojnë znj. Lunacek dhe t’i bëjnë pyetje rreth demokracisë do ta kenë nxënësit e klasës së V-të nga fshati Dobërllukë në Komunë të Prishtinës.  
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)