11 Gusht 2020

Studentët kërkojnë shkarkimin e ministrit Likaj

Prishtinë, 2 korrik - “Skopi Studentor” ka organizuar aksion simbolik për emërimet e fundit të Qeverisë në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT).

Kryetari i “Skopi Studentor”, Florian Bivolaku ka thënë se MAShT-i është shndërruar në përshesh ministri që rehaton militantët partiak.

“Ne jemi këtu para Ministrisë së Arsimit, Ministria e cila me vendimet e fundit të Qeverisë së Kosovës është shndërruar në përshesh ministri e cila shërben për rehatimin dhe shpërblimin e militantëve partiak”.

Bivolaku mes tjerash ka thënë se studentët po përballen me pasoja të shumta si pasojë e sistemit të dobët arsimor në vend.

“Për gjatë viteve të fundit të studimeve në përballemi me probleme të shumta si pasojë e sistemit të dobët arsimor. Përkundër kësaj ne vazhdojmë të studiojmë me përkushtim që t’i bëjmë këto ndryshime të nevojshme”.

“Në mënyrë shpërfillëse qeveria e Kosovës emëron zëvendëskryeministër një të pa diplomuar i cili nuk ka ndonjë meritë dhe tërë aktiviteti i tij jetësor ka qenë shërbimi i tij ndaj atyre që kanë shkaktuar që Agjencia e Akreditimit të përjashtohet nga ENQA”.

Ai i ka bërë thirrje kryeministrit Avdullah Hoti që të shkarkojë nga detyrë ministrin Ramë Likaj si dhe zëvendësministrin Driton Bardheci.

“Në të njëjtën kohë e kemi edhe ministrinë e Arsimit i cili është duke u akuzuar për plagjiaturë dhe të njëjtit arsimi dhe shkenca iu është besuar këtyre dy personave”.

“Ne mendojmë që kryeministri Hoti pa kushtëzime duhet të shkarkojë këta dy persona dhe në vend të tyre të emërohen persona adekuat”.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 Gusht 2020

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do t’i vizitojë punimet në hekurudhën e Kosovës, linjën 10, në stacionin hekurudhor në Miradi. (Miradi, ora 10:00 - nisja për medie nga parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 9:30)

-  Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton Raportin e Auditimit për Ministrinë e Diasporës dhe Investimeve Strategjike, për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2019. (Salla e seancave plenare, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, do të vizitojë Komunën e Malishevës ku do te takohet me kryetarin Ragip Begaj. (Objekti i Komunës, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit diskuton lidhur me programin legjislativ për vitin 2020 respektivisht të Projektligjeve të Ministrisë së Drejtësisë si dhe për gjendjen në Institucionet Korrektuese në Republikën e Kosovës për shkak të Pandemisë me Covid-19. (Salla e seancave plenare, ora 13:00)

- Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri viziton Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës për të diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike. (Ndërtesa e TRUST-it, Rruga "Agim Ramadani", ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet nga analiza e burimit të problemeve në mos zbatimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm nga komunat. (Zyrat e KDI-së, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione shqyrton raportin e panelit përzgjedhës për shqyrtimin e aplikacioneve, intervistim dhe listën e ngushtë të kandidatëve për Avokat të Popullit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgon dëshmitë e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 14:30)

- Organizata ETEA dhe Biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojn takim me shkrimtarin dhe kryetarin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve, Mehmet Kraja. (Qendra për Edukim dhe Kulturë “Libart” në objektin e bibliotekës “Hivzi Sulejmani” në lagjen “Dardania”, ora 18:00)  .