17 Nëntor 2019

Sot mbahet manifestimi tradicional “Festa e Abetares”

Prizren, 17 maj - Sot në Sallën e Sporteve “Sezai Surroi”, në Prizren.Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) organizon manifestimin tradicional  “Festa e Abetares”.

Në këtë manifestim, fjalë rasti do të mbajnë, ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, ministrja e Arsimit, Sporteve dhe Rinisë të Shqipërisë, Besa Shahini dhe kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka.

“Festa e Abetares” si manifestim tradicional, ka filluar të shënohet në vitin 2009 dhe ka karakter mbarëkombëtarë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 nëntor 2019

- Zbulohet pllaka përkujtimore e selisë së Shtabit Qendror të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Objekti përballë Sllovenia Sportit në Prishtinë, ora 13:00) 
 
- Zbulohet pllaka përkujtimore e selisë tjetër të Shtabit Qendror të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. (Lagja Bregu i Diellit rruga Mehmet Gradica, hyrja nr.14 në Prishtinë, ora 14:00)

- Zhvillohet ndeshja Kosovë - Angli. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’ në Prishtinë, ora 18:00)