22 Janar 2020

Sot fillon viti i ri akademik në Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë

Mitrovicë, 14 tetor - Shefja e Bashkimit Evropian në Kosovë, Ambasadorja Apostolova, do ta hapë sot vitin e ri akademik në Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë.

Ambasadorja Nataliya Apostolova do ta mbajë një ligjëratë në Kolegjin Ndërkombëtar të Biznesit në Mitrovicë (IBCM) sot për ta shënuar fillimin e vitit të ri akademik.

IBCM është një kolegj biznesi me kampuse në Mitrovicën e Veriut dhe Mitrovicën e Jugut, dhe kapacitet për 600 studentë.

ICMB është themeluar me kërkesë të qeverisë për të siguruar arsim të lartë profesional të akredituar ndërkombëtarisht për studentë nga të gjitha komunitetet në Kosovë, duke kontribuar kështu pajtimit, zhvillimit ekonomik dhe punësimit të të rinjve në rajon.

IBCM është plotësisht i licencuar nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. Kolegji është akredituar nga agjencia gjermane e akreditimit EVALAG dhe nga Agjencia e Akreditimit e Kosovës.

Diplomat e IBCM-së njihen në tërë BE-në dhe Kolegji ka shkallë të lartë të punësimit të studentëve të vet.

IBCM ofron studime në: 1. Menaxhim Mjedisi dhe Bujqësi; 2. Marketing dhe Menaxhimi / Shitje dhe Marketing Ndërkombëtar; 3. Administratë Publike / Menaxhim të Shërbimit Publik; 4. Menaxhim Ndërkombëtar dhe Udhëheqje.

IBCM-ja mbështetet nga BE-ja, Holanda, Suedia, Gjermania, Mbretëria e Bashkuar, Zvicra dhe Qeveria e Kosovës.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2020 - Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës organizon diten e dytë të takimit rajonal për Ndryshime Klimatike dhe Integrime Evropiane “Zhvillimi i një propozim projekti për ngritjen e kapaciteteve në sektorin e Mjedisit, Integrimeve Evropian dhe Ndryshimeve Klimatike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së,  do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në shenjë kujtimi e nderimi të luftës së shenjtë çlirimtare të familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Sallën e Mediave të Komunën se Mitrovicës, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve organizon tryezën e diskutimit për diskutimin e efekteve të tarifës 100% në ekonominë  e vendit një vit pas vendosjes së kësaj takse. (Orion Conference Centre, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Vushtrrisë. (Qendr Rinore në Vushtrri, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruajë Marrëveshjen e Mirëkuptimit me USAID për zbatimin e Programit per trajtimin e ndertimeve pa leje. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës në detyrë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj" në Kaçanik, ora 14:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës 2020”, ku do të marrin pjesë teatrot me shfaqjet më të mira dhe dramat e tyre origjinale shqipe nga Kosova. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)