23 Tetor 2020

Rektori Sahiti premtoi bashkëpunim të ngushtë rektorët e universiteteve tjera

Prishtinë, 6 tetor - Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, prof. dr. Naser Sahiti, ka pritur sot në takim rektorët e universiteteve publike të Kosovës.

Në këtë takim, i cili u mbajt në Rektoratin e UP-së, u diskutua rreth fillimit të vitit të ri akademik, si dhe sfidave të implementimit të mësimit të kombinuar te këto universitete.

Rektori i UP-së, prof. dr. Naser Sahiti, falënderoi rektorët për vizitën si dhe premtoi bashkëpunim të ngushtë në kuadër të konferencës së rektorëve.

“Jam i nderuar për këtë vizitë që ma keni bërë. Shfrytëzoj rastin që, në emër të UP-së, t’ju ofroj bashkëpunim të plotë. UP-ja është e gatshme ta vazhdojë bashkëpunimin me çdo universitet, në funksion të përmirësimit të cilësisë së zhvillimit të këtyre universiteteve,” ka thënë rektori Sahiti. Ai shtoi se pret që sa më shpejt të mbahet një konferencë e rektorëve, për të disktuar rreth shumë çështjeve me rëndësi për arsimin e lartë.

Fjalën e mori edhe kryetari i Konferencës së Rektorëve të Universiteteve Publike të Kosovës, njëherësh rektor i Universitetit “Kadri Zeka”, prof. dr. Bajram Kosumi, i cili ia uroi Sahitit pranimin e detyrës së rektorit të UP-së, ndërkaq theksoi se arsimi duhet të jetë prioritet i shoqërisë shqiptare, ashtu siç në kohën e robërisë ishte politika.

“UP-ja ka një histori të gjatë dhe të bujshme dhe prej saj kemi dalë të gjithë ne. Gjithashtu dhe universitetet tjera kanë dalë prej UP-së. Jemi universitete të ndryshme por në konferencën e rektorëve konsiderohemi të njëjtë,” theksoi rektori Kosumi.

Pranimin e detyrës se të parit të UP-së, rektor Sahitit ia uruan në gjatë takimit edhe rektorët e universiteteve të tjera, të pranishëm në këtë takim.
-- 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2020

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (ndërtesa e KQZ-së në, kati i parë, ora 10:00) 

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviziton ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit; Blerim Kuçi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Në kuadër të përmbylljes së “Javës  Evropiane për Siguri dhe Shëndet në Punë”, ministri i MPMS-së, Skender Reçica viziton fabrikën “NewCo Ferronikeli”. (Drenas, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e “Memorialit të Komandant Drinit - Ekrem Rexha. (Tek parku përballë Shtëpisë së Bardhë, ora 11:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish- Zëvendës kryesuesin e Bordit të Agjencisë së Privatizimit, Naser Osmani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian takohet me Shefin e Zyrës dhe Përfaqësuesin Special të BE-së në Kosovës, Tomáš Szunyog në lidhje me Raportin për Kosovën 2020 të publikuar nga Komisioni Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 12:00)

-  Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë ish Ministër i Ekonomisë dhe Financave, Haki Shatri. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti pritet me një ceremoni zyrtare kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev. (Para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Shkup, ora 14:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev mbajnë konferencë për media. (Konferenca do të përcillet online, ora 15:05)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon bisedën “Off the record: Gjendja e hapësirave të braktisura”. (Kino Armata, ora 15:00)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. (Ndërtesa e Presidencës në Shkup, ora 15:35)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi. (Kabineti i Kryetarit të Kuvendit në Shkup, ora 16:10)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Artan Grubi, Zëvendës Kryeministër i parë i shoqëruar edhe Ali Ahmeti, Kryetar i BDI-së. (Ndërtesa e Kuvendit në Shkup, ora 16:35)

- Nënshkruhet MoU për krijimin e rrjeteve të pastra 5G në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Departamentit të SHBA-ve. (Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup, ora 17:15)

- Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Udhëheqësit e partive politike si Ziadin Sela nga Aleanca për Shqiptarët, Bilall Kasami nga Lëvizja Besa,  Afrim Gashi nga Alternativa dhe Menduh Thaqi nga PDSH. (Ambasada e Republikës së Kosovës në Shkup, ora 17:40)