20 Shkurt 2020

Rektorët e Universiteteve Publike diskutojnë për regjistrimin e studentëve

Mitrovicë, 1 korrik - Në Universitetin e Mitrovicës “Isa Boletini” (UMIB), u mbajt të hënën mbledhja e Konferencës së Rektorëve të Universiteteve Publike të Kosovës, ku u bisedua për sfidat dhe problemet aktuale me të cilat përballen këto universitete.

Në mbledhje u shqyrtuan tri pika të rendit të ditës; numri i studentëve që do të regjistrohen në vitin akademik 2019/2020, statutet e përkohshme të katër universiteteve dhe akreditimi institucional.

Sa i përket numrit të studentëve që do të regjistrohen në vitin akademik 2019/20, të pranishmit u pajtuan që t’i drejtohen me një kërkesë ministrit të Arsimit, që të lejohet regjistrimi i studentëve të komuniteteve pakicë dhe atyre jashtë Kosovës mbi numrin e përgjithshëm të lejuar sipas akreditimit.

Kjo u vlerësua si masë e domosdoshme në mënyrë që të mos dëmtohen shumë programe studimore nëpër universitete, duke pasur parasysh se shumë prej kuotave për studentët e komuniteteve dhe atyre jashtë Kosovës nuk plotësohen.

Ndërsa sa i përket statuteve të përkohshme që kanë 4 nga 7 universitet publike, u dakorduan që të krijohet një grup i përbashkët për hartimin e tyre dhe procedimin sa më të shpejtë për miratim në Kuvendin e Kosovës.

U vlerësua se statutet e përkohshme janë duke penguar zhvillimin e këtyre universiteteve, prandaj shtrohet nevoja që sa më shpejtë të miratohen statutet e përhershme.

Në mbledhje u diskutua edhe për shqetësimet në lidhje me rekomandimet e ekspertëve të jashtëm për disa universitete sa i përket akreditimit institucional. 

Për këtë dhe çështje të tjera me rëndësi për universitet është biseduar të hënën edhe në një takim që rektorët kanë zhvilluar me ministrin e Arsimit. 
  

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite rekomandim për certifikimin e kandidatëve për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. . (Objekti i KQZ-së, ora 15:30)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)