15 Gusht 2018

Promovohet libri "Zhvillimi i Udhëheqjes dhe Menaxhimit në Arsim" i Tony Bush

Prishtinë, 11 maj - Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” bën promovimin e librit " Zhvillimi i Udhëheqjes dhe Menaxhimit në Arsim" te autorit Tony Bush dhe me redaktor të botimit Prof. Dr. Ethem Çeku.

Promovimi mbahet sot në Amfiteatrin e Madh të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës ''Pjetër Bogdani",

Libri i dedikohet atyre që trajtojnë qështjet e udhëheqjes dhe menaxhimit në arsim, ligjeruesve në programet e udhëheqjes dhe menaxhimit dhe studentëve të Fakultetit të Edukimit, Fakultetit Juridik dhe atij Ekonomik.

Në esencë literatura e kësaj natyre i ka munguar fushës akademike prandaj përkthimi dhe redaktimi i librit e plotëson këtë mungesë.

Tony Bush është profesor i udhëheqjes arsimore në Universitetin e Varvikut dhe ka përvojë shumëvjeçare ndërkombëtare në fushën përkatëse.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Gusht 2018 - Këshilli për Mbrojtjen e Konsumatorit do të mbajë konferencë për media lidhur me aprovimin e Ligjit për Mbrojtjen e Konsumatorit nga Parlamenti i Kosovës. (Ndërtesa e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës prezanton platformen e re dixhitale në kuadër të transparencës komunale "Kontratat e hapura". (Salla e Kuvendit komunal në objektin e vjetër të Komunës, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes për Bashkim se Valon Murati mban një konferencë për media lidhur me qendrimet e Lëvizjes për negociatat Kosovë - Serbi.  (Selia Qendrore e Lëvizjes për Bashkim ora 14:00)

- Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, viziton lokacionin ku po zhvillohen punimet në ndërtimin e Spitalit Pediatrik Kirurgjik në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës i cili do t’i integrojë të gjitha shërbimet shëndetësore që kanë të bëjnë me fëmijët. (QKUK, ora 14:00)

- Ne kuader te Festivalit Anibar prezantohet Aisha Madu me një program special. (Kinema “Jusuf Gërvalla” ora 14:00)

- Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së organizon ekspozitën e artistit pamor Yll Xhaferi, të titulluar “Scrolling”. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-së, ora 19:00)