24 Shtator 2020

Promovohet fjalori më voluminoz online Shqip-Serbisht

Prishtinë, 26 shtator - Ekipi i Kombëve te Bashkuara në Kosovë do te bëj promovimin e fjalorit më voluminoz online Shqip-Serbisht dhe Serbisht-Shqip, me rastin e Ditës Europiane të Gjuhëve.

Fjalori prej 20,000 fjalësh është përpiluar nga akademikë të Prishtinës dhe Beogradit, me mbështetjen e OIM-it dhe UNMIK-ut, dhe përfaqëson fjalorin e parë të kesaj përmase dhe rëndësie në 30 vitet e fundit.

Barrierat gjuhësore janë identifikuar si një nga pengesat kryesore për përfshirje dhe bashkëveprim në mes të komuniteteve të ndryshme në Kosovë.

Fjalori është pjesë e një programi më të gjërë për gjuhët të udhëhequr nga IOM, në bashkëpunim me Zyrën e Komisionerit të Gjuhëve, Ambasadës Britanike në Prishtinë dhe UNMIK-ut, për të mbështetur aktivitetet që promovojnë shumëgjuhësinë dhe rëndësinë e mësimit të gjuhëve.

Kjo përfshin zhvillimin e platformës së mesimit të gjuhëve online VocUp dhe orë falas për mësim të gjuhëve.

Ngjarja  do të përfshijë shfaqjen e një dokumentari që nxjerr në pah përpjekjet e individëve të përkushtuar për të promovuar rëndësinë e shumëgjuhësisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shtator 2020

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Komunën e Ferizajt. (Objekti i Komunës Ferizaj, ora 9:30)

- Në kuadër të Javës së sporti, Federata e Pingpongut në bashkëpunim me Departamentin e sportit të MKRS do të organizoj një aktivitet promovues për pingpongun në Pejë. (Sheshi Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi viziton Mural Fest. (Muralet e qytetit në Ferizaj, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit fillon projektin e Drejtorisë së Shëndetësisë për Kujdesin Geriatrik me ç'rast kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu dhe drejtoresha e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj do të prononcohen për media. (Nisja do të bëhet nga objekti i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të shqyrtohet plani i punës së Komisionit për sesionin vjeshtor 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:30)

 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në ndarjen e certifikatave për të rinj të trajnuar për ndërmarrësi. (Qendra e Inovacionit në Ferizaj, ora 11:00)

- Zëvendësguvernatori për Mbikëqyrje Financiare, Sokol Havolli dhe Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi mbajnë konferencën për media. (Auditoriumi i BQK-së, ora 11:30)

-  Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të shqyrtohet Projektligji për mbrojtje nga dhuna në familje. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)
 
 - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi merr pjesë në aktivitet me misionin e OSBE-së. (Muzeu i Kosovës, ora 14:00)