19 Shkurt 2018

Prezantohet kurrikula e arsimit profesional për agjencitë e sigurisë publike

Vushtrri, 9 nëntor - Akademia për Siguri Publike (AKSP) dhe Projekti i Binjakëzimit i financuar nga BE-ja “Mbështetja e mëtejmë për Arsimin Publik në Kosovë” do të prezantojnë zhvillimin e përbashkët të suksesshëm të 6 Kurrikulave të Arsimit dhe Trajnimit Profesional për 6 agjencitë e sigurisë publike në Kosovë.

Kurrikula do të prezantohet për Policinë e Kosovës, Shërbimin Korrektues të Kosovës, Shërbimin Sprovues të Kosovës, Agjencinë e Menaxhimit Emergjent, Doganën e Kosovës dhe Inspektoratin e Policisë së Kosovës.

Që nga viti 2018, stafi i agjencive për siguri publike do të përfitojnë nga kurrikula më e përditësuar dhe të mësojnë nga eksperienca dhe praktikat më të mira të agjencive për siguri publike nga Finlanda dhe Estonia.

Akademia dhe partnerët e projektit do t’iu dorëzojnë letra falënderimi të gjithë anëtarëve të grupeve punuese, të cilët kanë kontribuar në zhvillimin e kurrikulës. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shkurt 2018  - Pjesëmarrësit e konferencës Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova zhvillojnë një vizitë në Katedralën e re “Nëna Terezë”. (Objekti i Katedralës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Bruno Questel, përfaqësues zyrtar i Presidentit të Francës, Emmanuel Macron. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Presidenti Thaçi pret në takim ministrin e Punëve te Jashtme te Bangladeshit , Shahriar Alam. (Kabineti i presidentit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:00)

- Ndihmës Administratorin e USAID-it për Evropë dhe Evroazi, Brock Bierma takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Zyra e Presidentit, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Shkrimtari Stan Lee i njohur edhe si zevendes president dhe publicist i kompanisë Marvel dhe i cili eshte bashkëkrijues i heronjve të filmave, Spider-Man, Hulk, Doctor Strange, Fantastic Four, Iron Man, Thor, Daredevil, etj, kesaj radhe vjen me tregimin mbi heroin e ri T’Challa si mbret dhe Panterë e Zezë ne filmin “Black Panther” -aksion, aventurë, fantastiko-shkencor. (Kino ABC, ora 15:15)

- Presidenti Thaçi pret në takim Senatorin Ron Johnson. (Kabineti i presidentit, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret senatorin amerikan Ron Johnson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje, ndryshim orari, ora 14:30)