20 Korrik 2019

ORCA prezanton monitorimin e transparencës në Universitetet publike

Prishtinë, 27 shkurt - Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim (ORCA) organizon tryezën me temë “Universitetet publike - sfidat rreth organizimit të tyre” për diskutim rreth transparencës dhe ndikimit politik në këto institucione.

ORCA do të bëjë prezantimin e rezultateve të monitorimit të ORCA-s lidhur me transparencën, ndërkaq panelist në diskutim do të jetë edhe Arton Demhasaj - Drejtori i Organizatës “Çohu!”, e cila ka bërë më parë një hulumtim për ndikimet politike në këto institucione.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 korrik 2019

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019"  Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Grupi Lokal i Veprimit “Gjeravica“, organizojnë aktivitetin tradicional “Dita e Qethjes së Deleve, 2019‘’. (Bjeshkët e Strellcit , të ‘’Stanët e Shalës‘’, ora 10:00)

- Lëvizja mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari Albin Kurti dhe nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se edicionit te parë të Prishtina Gastronomy Festival. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të pikës kufitare Restelicë-Strezomir. (Pika kufitare Restelicë - Strezomir, ora 12:00)

- Behët zbulimi i pllakës së përkujtimit të Betimit të Brigadës 131 dhe promovimi i dokumentarit të historikut të Brigadës 131 të UÇK-së. (Fshati Baran, ora 18:00)