22 Mars 2018

ORCA anëtare e Rrjetit Evropian për Integritet Akademik

Prishtinë, 7 nëntor - Organizata për rritjen e cilësisë në arsim (ORCA) është anëtarësuar në Rrjetin Evropian për Integritet Akademik (ENAI).

Ky rrjet ka për qëllim promovimin e integritetit në akademi, përmes ndarjes së praktikave dhe përvojave më të mira, zhvillimit të materialeve dhe bashkëpunimit në adresimin e çështjeve etike në akademi.

Anëtarë të tjerë të ENAI përfshijnë Canakkale Onsekiz Mart University në Turqi, Mendel University në Çeki, Mykolas Romeris University në Lituani, Nottingham Trent University në Britani të Madhe, Riga Technical University në Letoni, Slovak Centre of Scientific and Technical Information në Sllovaki, University of Insubria në Itali, University of Nicosia në Qipro dhe University of Maribor në Slloveni.

ORCA vlerëson që anëtarësimi në këtë rrjet është shumë i rëndësishëm për të mësuar praktikat më të mira të integritetit akademik nga universitetet Evropiane anëtare të këtij rrjeti.

ENAI mbështetet nga projekti ERASMUS+, program i Bashkimit Evropian.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Mars 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin për Sundimin e Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Çfarë presim nga faza e re e dialogut Kosovë-Serbi”, në një diskutim të përfaqësuesve të shoqërisë civile rreth të ardhmes së këtij procesi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën e rregullt javore. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S3, ora 11:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies së dëshmorit Asllan Fazliu, do të bëhen homazhe në fshatin Gllanasellë të Komunës së Drenasit. (Gllanasellë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me IKSHP, Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënon Diten Botërore e Tuberkulozit. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj, ora 11:00)

- Përfundon Java e Gruas 2018 ku do te diskutohet 'promovimi i përgjegjshmërisë, integritetit dhe llogaridhënies në institucionet qeverisëse'. (Hotel Emerald, ora 11:00)