12 Dhjetor 2018

Mësimdhënësve u njihet statusi i viteve të 90-ta

Prishtinë, 11 prill - Projektligji për statusin e punëtorëve të arsimit shqip në Republikën e Kosovës nga viti shkollor 1990-91 deri në vitin 1998-99 është miratuar sot nga Qeveria e Kosovës, duke e përmbyllë kështu premtimin e dhënë nga Kryeministri Ramush Haradinaj për trajtimin e profesorëve që dhanë kontribut në arsimin e Kosovës në këtë periudhë historike, duke ndërtuar sistemin e pavarur arsimorë.

Tani kontribut dhënësit në arsim, të kësaj epoke do të përfitojnë më shumë të ardhura mujore, falë vendimit të sotëm të Qeverisë së Kosovës.

Me këtë rast kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, kërkoi nga edukatorët, drejtuesit e shkollave dhe nxënësit që të kthehen në shkolla dhe t’i përkushtohen procesit të mësimit dhe rezultateve konkrete në testin e PISA-as.

Bazuar në vendimin e sotëm të Qeverisë, pajisjet për teknologjinë informative do të lirohen nga dogana, si nismë për të siguruar qëndrueshmëri në zhvillimin ekonomik. Ngjashëm, me një vendim tjetër të Qeverisë së Kosovës, janë liruar nga dogana importi i pjesëve rezervë për subjektet e regjistruara si subjekte prodhuese në Administratën Tatimore të Kosovës.

Gjithashtu është iniciuar negocimi i Marrëveshjes mes Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Maltës për shmangien e tatimit të dyfishtë dhe parandalimin e evazionit fiskal dhe tatimit në të hyra dhe kapital.

Një marrëveshje e tillë është miratuar që të nis edhe në mes të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Republikës së Lituanisë.

Qeveria i ka dhënë dritën jeshile edhe Koncept dokumentit për parandalimin dhe kontrollin e integruar të ndotjes në Republikën e Kosovës, dokument ky që identifikon problemet dhe sfidat që lidhen me përmirësimin e legjislacionit ekzistues që rregullon procedurën e lejimit të aktiviteteve të caktuara industriale, bazuar në direktivat e BE-së dhe në përpjekje për të përmirësuar ambientin dhe shëndetin.

Po sot, Kabineti Qeveritar ka miratuar vendimin për shpronësimin e pronave për interes publik, prona këto që preken nga ndërtimi i rrugës nacionale Prishtinë-Pejë dhe gjenden në zonën kadastrale Sllatinë e Madhe të komunës së Fushë Kosovës dhe në një pikë tjetër të rendit të ditës Kabineti Qeveritar është informuar për propozimin e mekanizmit punues për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Kryeministri ka shtruar nevojën e zbatimit të Ligjit për sponsorizime dha ka informuar kabinetin qeveritar se është duke pritur propozimin e partnerit qeverisës për pozitën e Ministrit të Punëve të Brendshme nga ana e Aleancës Kosova e Re.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2018 - Mbahet hapja zyrtare e projektit KosLift i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze në Prishtinë dhe implementohet nga IPKO Foundation dhe RIT Kosovë. (Kampusi i RIT Kosovë, në Universitetin Amerikan, ora 9:30)

- Let’s Do It organizon aksion pastrimi te “Tregu i Gjelbër” në Prishtinë. (Tregu i Gjelbër, rruga që e lidh me lagjen “Kalabria”, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike organizon ceremoninë e vënies së gurthemelit për ndërtimin e Shkollës së Mesme të Muzikës dhe të institucionit parashkollor-Çerdhes në Prizren. (Lagjja “ Bajram Curri”, që gjendet përballë shkollës së mesme të mjekësisë “ Luciano Motroni” në Prizren, ora 10:00)

- Ministris së Shëndetësisë, Uran Ismaili raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me procesin e revidimit të listës esenciale të barnave, vonesat në përmbushjen e agjendës legjislative dhe projeksionet buxhetore të Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. (Objekti i Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë, shqyrtimi i Projektligjit për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta,etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Prezantohet kampanja informuese ”Kodi Civil qëndron për qytetarët e barabartë të Republikës së Kosovës,” organizuar nga projekti i financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil - faza 2”, i cili po mbështetët nga Ministrinë e Drejtësisë. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 10:30)

- Demokracia Plus dhe USAID organozijnë debat publik lidhur me prokurimin publik në Gjilan. (Hotel Kristal, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së në kompleksin Qafa, ora 11:00)

- Let’s Do It në bashkëpunim me nxënësit e shkollës ‘’Hivzi Sylejmani’’ organizon aksion pastrimi në Fushë Kosovë. (Oborri i shkollës Hivzi Sylejmani, ora 11:55)

- Punëtorët e NTP “Pallati i Rinisë” mbajnë një protestë përmes së cilës do t’i shprehin shqetësimet dhe pakënaqësitë e tyre për mos marrjen e pagave që tre muaj më radhë. (Para Newborn,ora 12:00)

- Banorët e fshatit Cikatovë mbajn protestë në mbrojtje të pronave stergjyshore te marrura në menyrë tinzare nga ana e Komunës se Drenasit dhe te cilat u janë shitur New Co Feronikeli, pa i kompenzuar asnjëherë. (Para Gjykatës Themelore të Prishtinës  dega në Drenas, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare të Bizneseve organizon konferencën për media lidhur me ndikimin e taksës 100 % në ekonominë e Serbisë. (Selia qendrore e AKB-ës në Tophane, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore te Vetëvenosjes, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Integriteti, Llogaridhënia dhe Efikasiteti i sistemit të drejtësisë - Nevoja për Vetting”. (Hotel Sirius, ora 14:00)
 
 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Dragashit Shaban Shabani. (Objekti i Komunës së Dragashit, ora 14:00)

- Zëvendësshefja e misionit të ambasadës së SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland, dhe Drejtoresha e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, do të mbajnë fjalime në një takim me kryetarët e komunave të Kosovës. (International Hotel Prishtina, ora 16:00)