21 Tetor 2018

MASHT prezanton gjendjen e hapësirave shkollore për realizimin e mësimit tërë ditor

Prishtinë, 6 nëntor - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi dhe zyrtarë përgjegjës nga Departamenti për Infrastrukturë Shkollore, do të mbajnë konferencë për media, ku do të prezantojnë gjendjen ekzistuese të hapësirave shkollore në tërë vendin, si dhe hapësirave të nevojshme për realizimin e mësimit tërëditor.

Nderkaq Ministri i Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka thënë se gjendja në arsimin e Kosovës nuk është e mirë dhe se janë duke analizuar punën nga brenda për të përmirësuar në gjendjen në arsim duke mos marrë hapa e veprime të ngutshëm.

“Arsimi parauniversitar duhet të ketë model të ri të arsimit, pra një model ndryshe që të kemi një cilësi më të madhe…çelësi duhet të jetë në arsimin parauniversitar” ka deklaruar Bytyqi.

Sipas tij është koha të bashkohen të gjithë që mund të ofrojnë ndihmë në çështjen e arsimit në Kosovë.

“Arsimi nuk është i një ministri, nuk është i një partie, është i të gjithëve. Pra nëse jemi bashkë të gjithë besoj se do të arrijmë të bëjmë ndryshime”, ka vlerësuar Bytyqi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)