22 Tetor 2018

MASHT ndau çmimet “Shkencëtar i ri i vitit 2018” për nxënësit e klasave X, XI, XII

Prishtinë, 10 maj - Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), organizoi ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e shkencave natyrore të projektit “Shkencëtar i ri i vitit 2018”për nxënësit e klasave X, XI dhe XII, ku ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka ndarë çmime për tre nxënës nga komuna e Prishtinës dhe tre nga komuna e Ferizajt.

Ky është viti i tretë i organizmit të kësaj gare të mbështetur nga MAShT, ku këtë vit gara ka marrë dimension më të gjerë duke përfshirë edhe komunën e Ferizajt, ndërsa pritet që në të ardhmen gara të zgjerohet në tërë Kosovën.

Ministri Bytyqi ka theksuar se, është kënaqësi të flitet për të arriturat e të rinjve tanë në shkencë, të cilët edhe duhet t’i motivojmë dhe shpërblejmë për angazhimin e tyre të jashtëzakonshëm.

Ministri Bytyqi tha se të rinjtë tanë janë e ardhmja e vendit, të cilët do ta qojnë përpara zhvillimin e vendit tonë, duke u bërë qytetarë të përgjegjshëm të këtij vendi.

“Kjo po tregon që kur në u ofrojmë kushte dhe angazhohemi të gjithë së bashku, të rinjtë tanë janë të gatshëm të zhvillohen dhe të jenë ata të cilët na bëjnë krenarë. Të rinjtë janë e ardhmja e vendit, besojmë tek ju dhe ju përgëzojmë për angazhimet e juaja në fushën e edukimit dhe të arriturave në shkencë”, theksoi Ministri.

Nxënësit të cilët janë shpërblyer me çmimin “Shkencëtar i ri i vitit 2018” janë: Art Berisha, nxënës i gjimnazit “Sami Frashëri-Prishtinë, Altina Aliu, nxënëse e gjimnazit “Sami Frashëri-Prishtinë, Redon Duraj, nxënës i gjimnazit “Ahmet Gashi”-Prishtinë, Shkodran Hasani, nxënës i gjimnazit “Kuvendi i Arbërit”-Ferizaj, Çlirimtare Ramadani, nxënëse e gjimnazit “Kuvendi i Arbërit”-Ferizaj dhe Enis Vladi, nxënës i gjimnazit “Kuvendi i Arbërit”-Ferizaj.

Nxënësit Art Berisha dhe Shkodran Hasani janë shprehur falënderues për ndarjen e çmimit, ndërkaq kanë thënë se çmimi do të jetë edhe motiv për angazhime të tjera në fushën e shkencave natyrore në të ardhmen.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 tetor 2018 - Misioni i OSBE-së organizon punëtori për gazetarët me titull mediat në gjykatore në Gjykatat Themelore. (Gjykata Themelore në Pejë, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ambasada Britanike në Kosovë në bashkëpunim me Asociacioni i Bursistëve Chevening të Kosovës organizon konferencën me titull “Qëndrimet dhe aftësitë që i duhen një lideri të shekullit 21.” (Hotel  Swiss Diamond, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezën "Si të parandalohet dhe luftohet kriminalizimi i politikës në Kosovë: Zgjidhja përmes rregullimit ligjor apo kodit të etikës?". (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia me rastin e shënimit të “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, e cila organizohet nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në konferencën “Java për të drejtat e viktimave të krimit”, organizuar nga Kryeprokurori i Shtetit. (Hoteli Emerald; ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës konferencën për media në të cilën do të shpaloset platforma mbi organizimin e Projektit: “Dialogut bashkëkohorë i shekullit XXI”. (Salla e konferencave Orion, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pret në takim ekipin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, i cili ka marrë pjesë në gara ndërkombëtare “Cambrian Patrol”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj mban ligjëratë në AUK, me temën “Transformimi i FSK-së”. (Objekti i AUK, ora 12:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Akademise së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Zyra e Prokurimit në Doganën e Kosovës hap tenderin për furnizim me banderola për cigare dhe pije alkoolike e parashikuar si projekt me vlerë te madhe 1.260.000,00. (Zyra e prokurimit, ora 14:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitojë Komunën e Fushë Kosovës, ku do të pritet në takim nga kryetari, Burim Berisha. (Komuna e Fushë-Kosovës ora 15:00)

- Meqenëse viti 2018 shënjon 20 vjetorin e fillimit të luftës në Kosovë mbahet ligjërata publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti i familjës Sylmetaj". (Qendra e Dokumentimit Kosovë në bibliotekën Hivzi Sulejmani, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj organizon pritje me rastin e pensionimit të Policit të Kosovës, Asllan Krasniqi, pjesëtarë nga Njësia për Sigurimin e Objekteve me Rëndësi të Veçantë dhe Personaliteteve. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli merr pjesë në hapjen e Konventës zgjedhore të degës së PDK-së në Prishtinë. (Sheshi 21, ora 18:00)

- Kuratori i ekspozitës, fotografi francez Loïc Chauvin, specialist i fotografisë shqiptare, do të organizojë një prezantim të ekspozitës për mediat. (Aleanca Franceze në Prishtinë, ora 18:00)