31 Mars 2020

MASHT do të kujdeset për kuotat për studentët shqiptarë të Malit të Zi,

Prishtinë, 26 shkurt - Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, priti sot ambasadorin e Malit te Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha, me të cilën bisedoi për mundësitë e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e arsimit.

Ambasadori Dinosha uroi ministren Bajrami për detyrën e re, ndërsa shprehu gatishmërinë e Malit të Zi  që të vazhdojë bashkëpunimi në mes dy vendeve në të gjitha nivelet e arsimit, njëherësh falënderoi MAShTI-n për kujdesin dhe mbështetjen e vazhdueshme për arsimimin dhe edukimin e të rinjve shqiptarë të Malit të Zi.

Ministrja Bajrami falënderoi Ambasadorin për vizitën dhe gatishmërinë e shprehur për të vazhduar bashkëpunimin e ndërsjellë në mes dy vendeve, ndërsa theksoi se ky bashkëpunim do të thellohet akoma më shumë në të ardhmen sipas trendëve të zhvillimit të arsimit në të dy vendet dhe mundësive që do të kemi.

Ministrja Bajrami, gjithashtu tha se, ashtu si edhe viteve të kaluara, do të kujdesemi që të sigurojmë kuotat për studentët shqiptarë të Malit të Zi, të cilët shprehin dëshirën që të studiojnë në Kosovë, gjë që do të bëhet duke u bazuar edhe në kriteret që do të përcaktohen paraprakisht.Kalendari

Ngjarjet e datës 31 mars 2020

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës do të mbaj konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat të Kosovës dhe masat e marra  nga Qeveria e Kosovës për këtë kategori të punëtorëve. (Objekti i ish Gërmisë tani ATK, nga ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media ku do të pronocohet Nënkryetarja së Kuvendit. znj Arbërie Nagavci. (Në hyrjen e Gjykatës Kushtetuese, ora 14:30) 

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e PDK-së, ora 16:00)