19 Korrik 2019

Komuna e Istogut nderon me mirënjohje veteranët e arsimit

Istog, 7 mars - Komuna e Istogut, me një solemnitet rasti të organizuar nga Drejtoria për Arsim  ka shënuar 7 Mars Ditën  e Mësuesit,  për të nderuar gjithë  mësimdhënësit për kontributin  e tyre të dhënë ndër vite për shkollat shqipe. 

Me këtë rast kryetari Haki Rugova, përshëndeti të gjithë të pranishmit që ishin mbledhur dhe u uroj këtë ditë të shënuar, ditën e Mësuesit duke vlerësuar lartë punën dhe kontributin e dhënë ndër vite nga mësuesit.

Arsimi është shtylla e një shteti dhe një shoqëri dhe ne gjithmonë e kem vendosur në prioritet dhe ne duhet të angazhohemi më shumë në përkrahje të arsimit në tërësi tha kryetari Rugova.

Po ashtu  drejtori i drejtorisë së Arsim,  Hajrush Shoshi përshëndeti gjithë të pranishmit dhe gjithë mësimdhënieve u uroj festën e 7 Marsit.

Në këtë solemnitet kryetari Haki Rugova ka nderuar me mirënjohje veteranët e arsimit. Për kontributin e tyre të çmuar në edukimin dhe arsimimin e gjeneratave mirënjohje u ndanë për post mortum për mësimdhënësit, Ismail Pacaj dhe Vllaznim Alihajdaraj.

Mirënjohje për mësimdhënësit e pensionuar- veteran, Adem Gecaj, Emine Sutaj, Fatmushe Rexhaj, Gjemajl Zenunal, Kadri Shoshi, Rexhë Bacaj, Sejdi Kabashi, Sylë Maraj, Xhevat Bujupaj dhe Zizë Mavraj. Poashu edhe stafi teknik i shkollave u nderua më mirënjohje dhe atë me post mortum Rrustem Maraj, Bajram Hysenaj ndërsa më mirënjohje për pensionim u nderua Asan Ibrahimaj dhe Ramë Ahmetaj.

Pjesë e manifestimit ishin edhe nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme që paraqiten krijmet e tyre letrare për Ditën e Mësuesit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 korrik 2019 - Ekipi i Luftimit të Brigadës së Këmbësorisë së 44-të, Garda Kombëtare e Ushtrisë së New Jersey do të marrë komandën e MNBG-E nga Ekipi i Luftës së Brigadës së 29-të të Mbrojtjes së Këmbësorisë, Gardës Kombëtare të Ushtrisë së Hawaii ku menjëherë pas ceremonisë do të mbahet një konferencë shtypi. (Camp Bondsteel, ora 9:00)

- Klinika e Kirurgjisë Vaskulare, në bashkëpunim me Katedrën e Kirurgjisë dhe Fakultetin e Mjekësisë mbajnë mbledhje komemorative, me rastin e vdekjes së Prof.dr. Gazmend Shaqiri. (Amfiteatri i Dekanatit të Fakultetit të Mjekësisë, ora 9:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale i Kuvendit të Kosovës do të mbajë dëgjim publik për Projektligjin e Punës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të Auditimit të Kompanisë Regjionale 'KRU Prishtina', të Ndërmarrjes Publike ,,Posta e Kosovës", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion prej 56 studentësh të programit Akademia Verore, nga 28 shtete të ndryshme. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Grupi i Aktivisteve protestojnë para policisë në Fushë Kosovë për të mos lejuar që përdhunimet e vrasjet të fshihen brenda mureve të Policise dhe Prokurorise që sipas tyre më së paku i mbrojnë. (Marrshimi nis nga lagja Meshari te pazari për të vazhduar drejt stacionit policor në Fushë Kosovë, ora 14:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)
 
- Matt Taylor, regjisor i “Rick & Morty Exquisite Corpse”, prezanton filmat e animuar në kuadër të Festivalit Ndërkombëtarë të Filmit të Animuar - Anibar. (Kinema “Jusuf Gërvalla” në Pejë, ora 14:00)

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019" në përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj në Deçan behët hapja e Panairit Verorë 2019. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)
 
- Fondacioni Lumbardhi prezanton ekspozitën 'Kino e artistit' Vladimir Miladinović. (Kinema Lumbardhi, ora 19:30)

- Fondacioni Lumbardhi organizon koncertin e këngëtares kroate te pop dhe jazz, Vesna Pisaroviç Quartet: "The Great Yugoslav Songbook". (Kinema Lumbardhi, ora 21:00)