24 Shtator 2018

Kampusi i ri universitar në Mitrovicë pritet të jetë gati në mars 2018

Mitrovicë, 3 nëntor - Kampusi i ri universitar në Mitrovicë pritet të jetë gati për studentët në mars të vitit të ardhshëm, respektvisht në 5-vjetorin e themelimit të Universitetit “Isa Boletini”. Ministri i Administratës Publike, Mahir Jagxhillar dhe rektori, Alush Musaj, e kanë vizituar të premten kampusin e ri, ku kanë marrë garancione nga punëkryesi se punët do të kryhen për disa muaj.

Ministri Jagxhillar, është interesuar për ecurinë e punës dhe sfidat sa i përket këtij projekti gjigand infrastukturor në Mitrovicë.

“Është një kampus model universitar, prandaj jemi shumë të përkushtuar që punët të kryhen me cilësinë më të lartë”, tha ai.

Sipas tij, tashmë pothuajse janë tejkaluar disa probleme të pazgjidhura pronësore që kanë qenë, prandaj projekti është në rrugë të mbarë.

“Jemi shumë të lumtur që po shohim objekte kaq të bukura që do të jenë në shërbim të studentëve dhe stafit akademik”, theksoi ai.

Ndërsa rektori i Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë, Alush Musaj, falënderoi ministrin Jagxhillar për mbështetjen dhe interesim e vazhdueshëm për kampusin universitar.

“Po presim me padurim dhe jemi duke marrë të gjitha masat e duhura që të vendosemi në objektet e reja sapo të jenë gati. Këto hapësira do të krijojnë kushte jashtëzakonisht të mira për studentët, stafin akademik dhe stafin administrativ”.

Ai tha se mungesa e hapësirës ka qenë sfida kryesore për Universitetin “Isa Boletini”, meqë është punuar në disa ojekte të improvizuara të ndërrmarrjes “Trepça”.

 “Punët janë duke ecur mirë, prandaj shpresojmë që gjithçka të shkoj mirë dhe në 5-vjetorin e themelimit të Universitetit, të vendosemi në objektet e reja”.

Kampusi i ri është i shtrirë në një hapësirë prej 17 hektarësh, ku tashmë vetëm sa ka pëfunduar një objekt universitar, ndërsa një tjetër dhe rektorati janë në përfundim.

Në kuadër të këtij projekti ka amfiteatro moderne, laboratorë, salla dhe gjithçka kërkohet prej njën objekti modern univëersitar.

Në ndërftim e sipër është edhe rregullimi i një parku brenda hapësirës universitare, ndërsa më vonë planifikohet edhe ndërtimi i konviktegeve dhe mensës. 

  
       

 

Kalendari

Ngajrjet e datës 24 shtator 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Transmetuesin Publik të Kosovës, shqyrtimi i Projektligjit për Pagat në Sektorin Publik, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë dy raporte që kanë të bëjnë me legjislacionin dygjuhësh dhe respektimin e të drejtave gjuhësore në Policinë e Kosovës, në kuadër të aktiviteteve të shumta për shënimin e Ditës Evropiane të Gjuhëve. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e Diskutimit me temë "Monitorimi i Planit Strategjik të KPK-së: Ku po qëndron sistemi prokurorial në luftën kundër korrupsionit dhe krimit ekonomik?". (Hotelin Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mban ceremonin e ndarjes së certifikatave për të rinj për shkathtësitë e buta. (Salla e konferencave Orion, përballë Kino ABC, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës së Sportit Evripian Federate e çiklizimit te Kosovës organizon garën e hapur çiklistike për të gjitha kategoritë dhe grupmoshat nga 20 deri 100 km. (Gjilan, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të shoqëroj Drejtoreshën e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, gjatë vizitës ku ata do të përcjellin një Vullnetare të Korpusit të Paqës në punë në shkollën e saj në një fshat të Kosovës. (Shkolla fillore “Nëna Tereza”, fshati Vranidoll, ora 11:15)

- Organizata ETEA, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, do ta organizojë “Ditën e Librit të Ndaluar” me temën “Librat digjen, (por) idetë jo”, si përgjigje ndaj cenzurës, me theks të veçantë te cenzurimi i librave. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me Grupin Parlamentar të LDK-së. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për sigurime sociale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me kryesinë e LDK-së. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe drejtoresha për Eksport në UniCredit Bank Austria AG Sabina Eder do të nënshkruajnë marrëveshjen për kredi në vlerë prej 5.349 milionë euro për financimin e projektit të trajtimit të ujërave të zeza në Komunën e Podujevës. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 15:00)

- Mbahet diskutim i hapur me shkrimtarin dhe publicistin Veton Surroi mbi temën “Librat digjen, (por) idetë jo” me moderim nga Liridona Sijarina. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohen me Robert Gajda, Komisioner për Mbrojtjen nga Diskriminimi në Republikën e Shqipërisë.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 15:00)

- Partia Socialdemokrate bën hapjen e zyrave në qytetin e Mitrovicës. (Zyrat gjenden në afërsi të Raiffeisen Bank dhe IPKO-s, ora 18:00)

- Organizohet shfaqja e filmit “Fahrenheit 451” në bashkëpunim me “Film n’park”. (Parku i Qytetit të Prishtinës, ora 19:00)