10 Gusht 2020

Kalueshmëria e testit të maturës 52.9 për qind

Prishtinë, 5 korrik - Komisioni qendror shtetëror i maturës shpalli sot rezultatet e testit të maturës, ku kalueshmëria për këtë vit është 52.9 për qind.


Kryetari i Komisionit, Nehat Mustafa, tha se ky rezultat është më i kënaqshëm se sa vitet e kaluara.

Ndërkohë maturantët e pakënaqur me rezultatin që kanë arritur, do të kenë mundësi të ankohen nga dita e nesërme deri më 10 korrik. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban dëgjim publik për Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës. (Kuvendi salla C 301, ora 13:00)

- Partia Demokratike mban konferencë për media. (Selia qendrore e PDK-së, ora 16:00)