18 Janar 2019

Institituti i Teknologjisë i Massachusetts universiteti më i mirë në botë

Londër, 7 qershor - Grupi Ndërkombëtar i Arsimit QS publikoi renditjen më të re të universiteteve më të mira të botës. 

Në nivel global, Institituti i Teknologjisë i Massachusetts (MIT) është renditur i pari për të shtatin vit radhazi, ndërsa universiteti më i mirë në Azi sipas listës është Universiteti Kombëtar i Singaporit, që renditet i 11-ti në botë.

Universiteti kinez që ka renditjen më të lartë është Universiteti "Tsinghua", në vendin e 17-të.

QS ka përzgjedhur këtë herë 1000 universitetet më të mira në botë nga 85 vende dhe rajone të ndryshme. 65 universitete kineze janë në listë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)