23 Nëntor 2017

Hapet baza e të dhënave për të diplomuarit në Qendrën e Karrierës

Prishtinë, 31 tetor - Sot në Bibliotekën Kombëtare të Universitetit të Prishtinës do të mbahet ceremonia e hapjes së bazës së të dhënave mbi të diplomuarit në Qendrën e Karrierës.

Kjo ngjarje do të vë në plan të parë nisjen e bazës së re të të dhënave dhe aplikacionit të telefonisë mobile në Qendrën për Zhvillim të Karrierës të Universitetit të Prishtinës (UP).   

Baza e re e të dhënave dhe aplikacioni mobil do t’i kontribuojnë ndërlidhjes më të mirë të trupit aktual të studentëve që numëron 50.000 veta dhe ish-studentëve të diplomuar me punëdhënës potencial përmes mundësive për praktikë profesionale dhe punësim.

 Baza e të dhënave do të përmbajë profilet e studentëve dhe të diplomuarve si dhe të dhëna mbi punëdhënësit, çka do të mundësojë qasje më të lehtë në vende të punës, praktika profesionale, panaire të karrierës dhe punëtori të ndryshme.      

Përmes programit Lidershipi Transformues – Bursat dhe Partneritetet, i cili implementohet nga ëorldlearning dhe bashkëfinancohet nga Qeveria e Kosovës, USAID-i ka hy në partneritet me UP-në për të forcuar kapacitetet brenda fakulteteve dhe zyrave të përzgjedhura.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Nëntor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën për Energjinë e Ripërtëritshme në Sektorin e Prodhimit. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Save the Children në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit Shkencës dhe Technologjisë, organizojnë konferencën rajonale "Investimi në Kujdesin dhe Zhvillimin gjatë Fëmijërisë së Hershme: Faktet, Mundësitë dhe Sfidat". (Hotel International, rrugës për Lipjan, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do të mbajë ligjëratë në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan për qeverisjen e mirë. (Objekti i Univesitetit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 143 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 11:30)

- Joni Sefedini, nxënëse në klasën e tretë në Shkollën fillore “Nazim Gafurri” në Prishtinë, promovon librin e dytë të tij me titull “Dy arinj të humbur” dhe hapet ekspozita me piktura të tij. (Shkolla fillore “Nazim Gafurri”, ora 12:00)

- Me rastin e 17-vjetorit të vrasjes së veprimtarit, Xhemail Mustafa, Kryetari i LDK-se, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek varri i tij. (Fshati Gllamnik në Podujevë, ora 13:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon Konferencën “Volunteers in Action” përmes së cilës synohet vetëdijesimi i të rinjve mbi rëndësinë e filantropisë dhe punës vullnetare. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 14:00)

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatëse Ekaterina Trendafilova së bashku me Administratoren e Dhomave të Specializuara, dr. Fidelma Donlon, do të takohen me përfaqësues të shoqërisë civile zyrtarë të qeverisë si dhe me organizata vendore e ndërkombëtare për të diskutuar veprimtarinë e Dhomave të Specializuar.  (Hotel Garden n lagjen Kalabria, ora 14:30)

- Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa me Nenkryetarin e LDK-së, z. Lutfi Haziri, do të mbajnë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 15:00)

- Hapet ekspozita e artistes znj. Emiranda Beka. (Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës, ora 19:00)