22 Janar 2020

Fillon të mbahet testi ndërkombëtar TIMSS

Prishtinë, 24 prill - Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), ka filluar sot mbajtjen e testit ndërkombëtar TIMSS për vlerësimin e nxënësve për klasat e katërta për prirjet në matematikë dhe shkenca natyrore.

Në këtë vlerësim, i cili ka filluar sot në regjionin e Prizrenit dhe Gjakovës dhe do të zgjasë deri më 10 maj 2019 në regjionet tjera, do të marrin pjesë rreth 5 mijë nxënës nga 148 shkolla të Kosovës.

Testi TIMSS organizohet nga Organizata Ndërkombëtare për Vlerësimin e të Arriturave në Arsim (IEA), ndërsa në këtë vlerësim marrin pjesë 60 shtete, ndër të cilat edhe Kosova.

Komisioni shtetëror për testet ndërkombëtare i emëruar nga ministri Shyqiri Bytyqi, gjatë ditës ka mbajtur një takim, ku është theksuar se falë bashkëpunimit të mirë me komunat, gjithçka ka shkuar sipas planifikimit dhe testi ka filluar të realizohet me sukses.

TIMSS mbahet çdo katër vjet, ndërsa në Kosovë po realizohet për herë të parë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2020 - Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës organizon diten e dytë të takimit rajonal për Ndryshime Klimatike dhe Integrime Evropiane “Zhvillimi i një propozim projekti për ngritjen e kapaciteteve në sektorin e Mjedisit, Integrimeve Evropian dhe Ndryshimeve Klimatike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së,  do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në shenjë kujtimi e nderimi të luftës së shenjtë çlirimtare të familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Sallën e Mediave të Komunën se Mitrovicës, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve organizon tryezën e diskutimit për diskutimin e efekteve të tarifës 100% në ekonominë  e vendit një vit pas vendosjes së kësaj takse. (Orion Conference Centre, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Vushtrrisë. (Qendr Rinore në Vushtrri, ora 11:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruajë Marrëveshjen e Mirëkuptimit me USAID për zbatimin e Programit per trajtimin e ndertimeve pa leje. (Komuna e Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës në detyrë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj" në Kaçanik, ora 14:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës 2020”, ku do të marrin pjesë teatrot me shfaqjet më të mira dhe dramat e tyre origjinale shqipe nga Kosova. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)