27 Shkurt 2020

Fillon ndërtimin e shkollës së re në Gllogjan

Deçan, 21 gusht - Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi së bashku me kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, kanë vënë gurëthemelin e shkollës fillore “Heronjtë e Dukagjinit” në Gllogjan dhe dhe ka parë nga afër ecurinë e punimeve të objektit përcjellës të shkollës fillore “Isa Boletini” në Isniq.

Ministri Bytyqi me këtë rast ka thënë se, duhet kujtuar të kaluarën heroike sa herë që kemi festa dhe përurime, të kaluarën e lavdishme për të cilën dha shumë Gllogjani me rrethinë.

Ministri Bytyqi tha se ndjehet i kënaqur që gjendet në mesin e qytetarëve të Gllogjanit, të cilët në ditët më të vështira ishin në gjendje të mbronin gjuhën dhe vendin, ndërkaq foli edhe për rolin patriotik që pati kjo shkollë, sikurse shumë shkolla të tjera, duke shërbyer edhe si bazë e UÇK-së, nga ku mbrohej popullata dhe vendi.

“Sot po fillojmë ndërtimin e një shkolle. Uroj të gjithë banorët e kësaj ane, mësimdhënësit dhe nxënësit që ta gëzojnë këtë shkollë, e cila do të jetë sipas standardeve të larta evropiane. Kjo shkollë do të ofrojë mundësi që nxënësit të përfitojnë dituri dhe shkathtësi, sikurse bashkëmoshatarët e tyre të vendeve evropiane”, është shprehur ministri Bytyqi.

Ndër të tjera, ministri Bytyqi theksoi se, ajo çfarë mbetet obligim, është angazhimi i gjithmbarshëm për të përgatitur brezat e rinjë, në mënyrë që ata të marrin përgjegjësi për të udhëhequr dhe zhvilluar shtetin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 shkurt 2020 - Kryeministri Albin Kurti pret në takim Komandantin e KFOR-it, Michele Risi. Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:40 - vetëm pamje)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në eventin përmbyllës të projekti të BE-së për mbështetjen e shërbimeve korrektuese dhe sprovuese të Kosovës, i cili do të mbahet në Prishtinë. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Nën organizimin e Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, punëtorët e sigurimit fizik të Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës do të protestojnë për shkeljet e tyre ligjore nga ana e kompanisë e cila edhe pse është vërtetuar që ju ka borxh punëtorëve asaj nuk i intereson kjo. (Para Rektoratit të Universitetit të Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet  seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, (ish objekti i gjykatës. ora 10:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim zëvendës presidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00 - vetëm pamje)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në partneritet me rrjetin Kraeeyn organizon konferencën për publikimin e “Politikës rekomanduese për zhvillimin në fëmijërinë e hershme”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregulltë e Kuvendit Komunal të Mitrovicës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në bashkëpunim me komunën e Prishtinës do ta përuroj çerdhen në lagjen Kalabria në Prishtinë. (Lagjja Kalabria, ora 10:30)

-  OJQ-së Aktiv bën prezentimin e letrës ‘Vlerësimi i të drejtave dhe lirisë në komunitetet Serbe të Kosovës’, mbështetur nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme. (Hotel Sirius, ora ora 11:00)

- Komisioni për Integrim Evropian bën shqyrtimin e draft-planit të punës së komisionit për vitin 2020. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, pret në takim nënkryetarin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, (Kabineti i kryetares Osmani, ora 11:30 - vetëm pamje)

- Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, me bashkëpunëtorët pret në takim zëvendësministren e Arsimit, Sportit dhe Rinisë të Shqipërisë, Lorena Haxhiu. (Zyra e kryetarit, ora 13:30)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00 shtyher per nese)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e Ekspozitës INFRARED: Additions në Fushë Kosovë. (Rr. e Pejës të rrethi në Fushë Kosovë, ora 18:00)