24 Shtator 2018

Anulohet greva e SBASHK-ut

Prishtinë, 11 prill - Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka anuluar grevën e paralajmëruar me 13 prill pasi sot Qeveria e Kosovës e ka proceduar në Kuvendin e Kosovës projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit në vitet 1990-1999.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jashari në një prononcim për KosovaPress tha se lajmin për procedimin e këtij projektligji drejt Kuvendit të Kosovës e ka marrë vetëm nga mediat, pasi ende nuk ka marrë asgjë zyrtare.

Duke e përgëzuar Qeverinë Haradinaj për vendimin e saj, Jashari tha se pasi sot Qeveria i ka dhënë ‘dritën e gjelbër’ për në Kuvend projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit në vitet 1990-1999, greva e 13 prillit anulohet.

“E përgëzoj më në fund Qeverinë Haradinaj  dhe po them me veprimin e sotëm, me votimin e projektligjit për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës u dha ‘drita e gjelbër’ nga Qeveria që ai pastaj të shkoi me procedurat e rregullta në parlament."

"Kjo ishte kërkesa më sublime e anëtarësisë sonë dhe me tejkalimin e këtij problemi pra me aprovimin e këtij ligji nga Qeveria, dhe karshi kësaj duke parë se edhe në kërkesat tona tjera hap pas hapi jemi duke punuar me ministritë gjegjëse në konsultim me kryetarët e nivele komunale dhe të universitetit e konsideruam se arsyeja për grevë është tejkaluar, që nënkupton se greva e 13 prillit anulohet, nuk do të mbahet , ngase kërkesa sublime e mësimdhënëseve për të Kosovës për vitet më të ndritura u bë realitet”, tha ai.

Jashari tha se presin nga Qeveria e Kosovës që t’i përfillin kërkesat tjera të SBASHK-ut që lidhen me ligjin e punës dhe pagave.

Ndryshe, SBASHK-u ka mbajtur edhe dy greva në muajin shkurt dhe një në muajin mars, duke kërkuar që projektligji për statusin e punëtorëve të arsimit të viteve 1990-1999 të kalojë për miratim në Kuvend.

Kalendari

Ngajrjet e datës 24 shtator 2018

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Transmetuesin Publik të Kosovës, shqyrtimi i Projektligjit për Pagat në Sektorin Publik, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë dy raporte që kanë të bëjnë me legjislacionin dygjuhësh dhe respektimin e të drejtave gjuhësore në Policinë e Kosovës, në kuadër të aktiviteteve të shumta për shënimin e Ditës Evropiane të Gjuhëve. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e Diskutimit me temë "Monitorimi i Planit Strategjik të KPK-së: Ku po qëndron sistemi prokurorial në luftën kundër korrupsionit dhe krimit ekonomik?". (Hotelin Swiss Diamond, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit mban ceremonin e ndarjes së certifikatave për të rinj për shkathtësitë e buta. (Salla e konferencave Orion, përballë Kino ABC, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës së Sportit Evripian Federate e çiklizimit te Kosovës organizon garën e hapur çiklistike për të gjitha kategoritë dhe grupmoshat nga 20 deri 100 km. (Gjilan, ora 11:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi do të shoqëroj Drejtoreshën e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, gjatë vizitës ku ata do të përcjellin një Vullnetare të Korpusit të Paqës në punë në shkollën e saj në një fshat të Kosovës. (Shkolla fillore “Nëna Tereza”, fshati Vranidoll, ora 11:15)

- Organizata ETEA, në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, do ta organizojë “Ditën e Librit të Ndaluar” me temën “Librat digjen, (por) idetë jo”, si përgjigje ndaj cenzurës, me theks të veçantë te cenzurimi i librave. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me Grupin Parlamentar të LDK-së. (Hotel Sirius, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për sigurime sociale ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Konfederatës së Zvicrës, ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Mbretërisë së Belgjikës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban mbledhje me kryesinë e LDK-së. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe drejtoresha për Eksport në UniCredit Bank Austria AG Sabina Eder do të nënshkruajnë marrëveshjen për kredi në vlerë prej 5.349 milionë euro për financimin e projektit të trajtimit të ujërave të zeza në Komunën e Podujevës. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 15:00)

- Mbahet diskutim i hapur me shkrimtarin dhe publicistin Veton Surroi mbi temën “Librat digjen, (por) idetë jo” me moderim nga Liridona Sijarina. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 15:00)

- Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohen me Robert Gajda, Komisioner për Mbrojtjen nga Diskriminimi në Republikën e Shqipërisë.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 15:00)

- Organizohet shfaqja e filmit “Fahrenheit 451” në bashkëpunim me “Film n’park”. (Parku i Qytetit të Prishtinës, ora 19:00)