20 Shtator 2017

Komuna e Istogut me ekspozitë për vlerësimin preliminar të tokave

Prishtinë, 29 maj - Nga sot në komunën e Istogut do të mbahet  ekspozita në lidhje me vlerësimin preliminar të tokave. 

Është hera e parë që toka në komunën e Istogut do të ketë një vlerë zyrtare. Ministria e Financave  me mbështetjen e shtetit suedez ka ndërmarrë një projekt për vlerësimin e të gjithë tokës në Kosovë.

Me rastin e hapjes së ekspozitës para të pranishmëve foli drejtori i Drejtorisë për Buxhet dhe Financa Hysi Maxharraj, ku tha se ftohen të gjithë qytetarët që të njoftohen me vlerën e parcelës së tyre dhe po ashtu të jepni komentet dhe vërejtët rreth rezultateve preliminare të vlerësimit dhe nëse komentet e qytetarëve do të jenë të argumentuara do të ndikojnë në ndryshim të vlerësimit preliminar. 

Përveç tjerash një nga arsyet e vlerësimit të tokës është se toka do të tatimoret në të ardhmen dhe kjo do të bëjë të mundur që komuna të bëjë më shumë investime në përmirësimin e jetës së përditshme për komunitetin tuaj, tha ndër të tjera drejtori i drejtorisë për Buxhet dhe Financa, Hysni Maxharraj.

Për të dhënë sqarime në lidhje me vlerësimin dhe klasifikimin e tokës në komunën tonë në ditën e parë do të qëndrojnë edhe ekspertët Suedez dhe të Ministrisë së Financave-Departamentit të Tatimit në Pronë.

Ekspozita do të qëndroj e hapur për një muaj. Për më shumë vizitoni vend ekspozitën në komunë e Istogut  ose web faqen e tatimit në pronë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2017 - Programi "Kërko Drejtësi” i financuar nga Departamenti i SHBA-së në bashkëpunim me Odën e Avokatëve të Kosovës mbajn takimin e fundit të programit D4J. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Drejtori i Misionit të USAID-it Xhejms Houp do të merr pjesë në hapjen e punëtorive të programit të USAID-it për Përkrahje Adoleshentëve pas mësimit të rregullt. (Auditoriumi i Fakultetit të Edukimit, Universiteti i Prishtinës, ora 9:30)

- Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli” dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit “AMRKS” organizon tryezë diskutimi për shënimin e Ditës Evropiane pa viktima në rrugë. (Ndërtesa e Kolegjit “Tempulli” në Prishtinë,  ora 10:00) 

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Komunën e Vushtrisë dhe do të takohet me kryetarin e Komunës Bajram Mulaku. (Ambientet e komunës, ora 13:00)

- Në kuadër të konferencës ndërkombëtare “Kultura dhe Paqja në Ballkan - Roli i Parlamentarëve” zhvillohet aktiviteti “Udha e Paqes”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Kalanë e Harilaqit, në Fushë Kosovë. (Kalaja e Harilaqit, ora 15:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës ju njofton do ta hapë fushatën zgjedhore për Zgjedhjet Lokale 2017, ku do të prezantojë kandidatët për kryetar komunash. (Salla “1 Tetori” në Prishtinë, ora 17:00)

- Fondacioni Aksioni për Nëna dhe Fëmijë dhe Crimson Capital organizon ngjarjen tradicionale e përvitshme në skenën e filantropisë në Kosovë “Të vallëzojmë për nënat dhe fëmijët – Let’s Dance”. (Duplex, ora 20:00)