22 Gusht 2019

Agrobizneset kanë potencial për eksport

Prishtinë, 5 mars - Ndërmarrjet bujqësore, të cilat kanë potencial për të eksportuar në vendet e rajonit dhe tregjet ndërkombëtare, sivjet do të gjejnë mbështetje të madhe edhe në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.

Agrobizneset e sektorit të frutave të imta dhe ato të përpunimit të pemëve, perimeve, mishit dhe qumështit, sivjet për herë të parë janë pjesë e programit të MBPZHR-së dhe përmes granteve investive do të mbështeten në zgjerimin e kapaciteteve të tyre prodhuese dhe në përmirësimin e aftësive konkurruese.

Kështu tha ministri i MBPZHR-së, Blerand Stavileci, sot në seminarin dyditor mbi standardin e importit në SHBA dhe sistemin e përgjithshëm të preferencave, të cilin e ka organizuar Departamenti për Zhvillimin e Ligjit Tregtar në SHBA dhe Agjencia për Promovimin e Investimeve në Kosovë, në të cilën po marrin pjesë shumë zyrtarë dhe ekspertë amerikan të fushës së tregtisë.

Në hapjen e këtij seminari, ministri Stavileci theksoi se Kosova është vend që karakterizohet me resurse të shumta natyrore, si minierat, energjia, metalurgjia e rëndë dhe resurse të tjera, por sektori i bujqësisë, sipas tij, ka rol jetik në zhvillimin ekonomik.

“Prodhimtaria bujqësore është njëra prej aktiviteteve më strategjike për nga rëndësia ekonomike dhe agrobizneset, janë një prej veprimtarive komerciale me zhvillimin më të hovshëm, veçanërisht në këto vitet e fundit” tha Stavileci.

Ai tregoi se të gjitha investimet e Ministrisë së Bujqësisë bëhen në përputhje me planin e përgjithshëm për zhvillimin e bujqësisë dhe këto janë të fokusuara në sektorët që Kosova ka përparësi krahasuese, ku objektiv i tyre përpos rritjes së prodhimtarisë, është edhe rritja e eksportit të produkteve bujqësore përmes përmirësimit të aftësive konkurruese të fermerëve.

Në anën tjetër, Andrea Tomaszewicz, zyrtare e lartë për ekonomi në Ambasadën e SHBA-së, tha se qëllim i tyre është që ta ndihmojnë sektorin privat, pasi sipas saj është njëri nga sektorët që sjell zhvillim të hovshëm ekonomik në Kosovë.

“Ky seminar dyditor është një mundësi e mirë për të rritur eksportin drejt SHBA-së, e po ashtu edhe për të zvogëluar disbalancin tregtar që ekziston ndërmjet vendeve.

Gjatë këtij seminari ju do të arrini t’i mësoni edhe rregullat kryesore dhe kriteret që duhet plotësuar nga prodhuesit në mënyrë që produktet të eksportohen sa më lehtë në SHBA”, tha Tomaszewicz.

Ndërsa, drejtori i Doganave të Kosovës, Naim Huruglica, tregoi se tashmë kanë lehtësuar procedurat për të eksportuar në vendet e rajonit dhe tregjet ndërkombëtare.

“Kemi arritur që ta zvogëlojmë numrin e dokumentacioneve të kërkuara për eksport, në vetëm dy nga tetë sosh sa kërkoheshin përpara.

Ndërsa, në bazë të legjislacionit në fuqi janë mbi 200 kompani në Kosovë, të cilat shfrytëzojnë procedurat me ndikim ekonomik për eksport dhe import”, tha drejtori Huruglica.

Ndryshe, ministri Stavileci, sot gjatë ditës ka marrë pjesë edhe në hapjen e Panairit Regjional të Ndërmarrësisë, të organizuar nga Agjencioni për Zhvillim Ekonomik Rajonal në Lindje dhe projekti i SPARK-ut.

“Ngritja e potencialit ekonomik të Novobërdës, Kllokotit, Ranillugut dhe Shtërpcës”. Në këtë panair, i cili po mbahet në palestrën e sporteve “Bashkim Selishta” në Gjilan, po marrin pjesë rreth 100 agrobiznese të këtij regjioni.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)