29 Maj 2017

Bujqësi

Nga sot fillon dezinsektimi në Komunën e Prishtinës

Prishtinë, 27 maj - Komuna e Prishtinës ka njoftuar se duke filluar nga sot do të filllojë dezinsektimi hapësinor në kryeqytet. Kjo ditë sipas komunës është zgjedhur pas të gjitha përgatitjeve teknike dhe operative nga ana e Komunës së Prishtinës dhe kompanisë dhe pasi që parashikimet klimatike sigurojnë një javë me mot stabil dhe pa reshje, për arsye se reshjet gjatë procesit të dezinsektimit e bëjnë të paefektshëm aksionin.Lexo

Prioritetet e Vetëvendosjes për bujqësinë e prodhimin

Prishtinë, 26 maj - Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje!, Visar Ymeri, bashkë me kandidatin për deputet, Salih Salihu, mbajtën sot konferencë për media ku prezantuan disa nga Prioritetet e Republikës të lidhura me shtetin zhvillimor, bujqësinë e prodhimin vendor. Lexo

Mosbashkëpunimi bënë që grantet të destinohen tek persona të gabuar

Prishtinë, 25 maj - Hardhia e rrushit ishte ajo e cila ka pësuar më së shumti dëme, si pasojë e kushteve atmosferike të cilat përfshinin dy varietete: temperaturat e ulëta të janarit dhe ngricat e pranverës së hershme. Lexo

Hoti: Nga janari 2018 trefish më shumë subvencione në bujqësi

Prishtinë, 24 maj - Kandidatit për kryeministër nga LDK-AKR-Alternativa, Avdullah Hoti, gjatë një takimi me fermerë të komunës së Rahovecit, ka premtuar të mërkurën se qeveria e tij do të trefishojë buxhetin për subvencionet në bujqësi dhe do të dyfishojë tokat që ujiten nga sistemi i Radoniqit.Lexo

Nënshkruhet marrëveshja për sigurimet bujqësore

Prishtinë, 19 maj - Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural dhe IFC-ja, anëtare e Grupit të Bankës Botërore kanë nënshkruar Marrëveshje bashkëpunimi për të zhvilluar sistemin e sigurimit për prodhimtarinë bujqësore në Kosovë. Ky projekt është një nga hapat më të mëdhenj për avancimin e mëtutjeshëm të bujqësisë në vend.Lexo

Gjilani për tre muaj ka mbështetur mbi 800 fermerë

Gjilan, 16 maj - “Komuna e Gjilanit, përmes Drejtorisë së Bujqësisë dhe Pylltarisë, ka arritur që në periudhën e parë të vitit t’i mbështesë në forma të ndryshme mbi 800 fermerë në kultura të ndryshme bujqësore”, ka thënë sot, në konferencën me gazetarë, drejtori i këtij resori, Ramiz Ramadani. Lexo

previous

1-6 Nga 1514

next
Prishtina International Airport Adem Jashari / Limak Kosovo
Nr. Fl. Nga Statusi
XQ5150AntalyaSCHEDULED 04:52
TK1017Istanbul - AtaturkESTIMATED 08:30
EZS1483GeneveESTIMATED 08:35
TB1651BrusselsESTIMATED 08:50
WK402ZurichESTIMATED 08:55
Nr. Fl. Për Statusi
XQ5151AntalyaSCHEDULED 05:55
JP114FrankfurtSCHEDULED 06:20
OS770ViennaSCHEDULED 07:10
EZS1484GeneveESTIMATED 09:20
TK1018Istanbul - AtaturkESTIMATED 09:25

© Copyright - Agjencia - Ekonomia - 2005 - 2015 - All Rights Reserved | Powered by Refresh