17 Janar 2018

Kurteshi: Ka pasur mirëkuptim ndaj kërkesave të rinisë

Gjilan, 17 korrik - Komiteti për Kulturë, Rini e Sport në Gjilan ka miratuar të hënën raportin e punës për gjashtëmujorin e parë të këtij viti, të cilin e ka prezantuar Shpresa Kurteshi - Emini, kryesuese.

“Jemi munduar maksimalisht që t`i trajtojmë me kohë çështjet e kulturës, rinisë dhe sportit dhe si rekomandime konkrete i kemi dërguar në Komitetin për Politikë dhe Financa si dhe Kuvend Komunal për zgjidhje”, ka thënë Kurteshi.

Anëtarët e kësaj trupe komunale, po ashtu kanë ngritur edhe shqetësime të ndryshme dhe kanë kërkuar informata mbi zhvillimet dhe ngecjet që kanë të bëjnë me kulturën, rininë dhe sportin, nga koordinatori dhe zyrtarët e Njësisë për Kulturë, Rini e Sport, ka thënë ajo.

Kurteshi - Emini ka përmendur disa prej çështjeve që janë ngritur nga Komiteti, siç është financimi i klubeve dhe aktiviteteve sportive, çështje të rinisë dhe kulturës, në përgjithësi, mirëmbajtjen e terreneve sportive, objekteve kulturore, gjendjen në teatër, përfshirë edhe problemet financiare dhe të tjera.

Ajo është shprehur e kënaqur edhe me bashkëpunimin ndërmjet anëtarëve të KKKRS, ndonëse përfaqësojnë subjekte të ndryshme politike.

“Puna e mirë që është bërë në këtë trupë komunale, është, rezultat i bashkëpunimit tonë në shqyrtimin dhe adresimin e çështjeve kulturore, sportive dhe rinore”, ka thënë Kurteshi – Emini, duke shtuar se është e vetëdijshme që mund të bëhet edhe më tepër.

Arzie Nuhiu (PDK) ka thënë se ky Komitet ka bërë rekomandime të shumta dhe të arsyeshme, por ka kërkuar të informohet se sa prej tyre janë realizuar. Njëherësh, ajo ka kërkuar informatë edhe për arsyet e anulimit të konkursit për drejtor të Teatrit, disa herë.

Sa iu përket rekomandimeve, Kurteshi – Emini ka thënë se Kuvendi Komunal, përfshirë edhe opozitën, ka treguar mirëkuptim të plotë për kërkesat e kulturës, rinisë dhe sporteve, sidomos të atyre financiare, brenda mundësive buxhetore.

Ndërkaq sa i përket Teatrit, ajo ka se nuk ka ndonjë përgjigje konkrete, por e ka vlerësuar shqetësues faktin që konkursi për drejtor po përsëritet disa herë.

KKRS ka vendosur që raportin e Njësisë për Kulturë, Rini e Sport ta shtyjë për një takim tjetër, meqë nuk ishte i plotë, ndërsa përgjegjësit e sektorëve nuk ishin të pranishëm në takim për të dhënë përgjigje në interesimet e anëtarëve të kësaj trupe komunale.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)