22 Mars 2018

Mbi 103 000 emigrantë kanë arritur në Evropë nga deti sivjet

Gjenevë, 15 korrik - Kombet e Bashkuara kanë njoftuar se mbi 103 mijë emigrantë dhe refugjatë kanë hyrë në Evropë nga deti sivjet, teksa më shumë se 2 300 të tjerë kanë vdekur.

Shifrat e OKB-së tregojnë se gati 85 për qind e emigrantëve dhe refugjatëve kanë mbërritur në brigjet italiane, kurse pjesa tjetër në Greqi, Qipro dhe Spanjë.

Shumica e emigrantëve afrikanoveriorë përpiqen të shkojnë në Europë përmes Libisë, pasi ishulli italian i Lampeduzës është vetëm rreth 300 kilometra larg brigjeve libiane. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Mars 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin për Sundimin e Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Çfarë presim nga faza e re e dialogut Kosovë-Serbi”, në një diskutim të përfaqësuesve të shoqërisë civile rreth të ardhmes së këtij procesi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën e rregullt javore. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S3, ora 11:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies së dëshmorit Asllan Fazliu, do të bëhen homazhe në fshatin Gllanasellë të Komunës së Drenasit. (Gllanasellë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me IKSHP, Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënon Diten Botërore e Tuberkulozit. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj, ora 11:00)

- Përfundon Java e Gruas 2018 ku do te diskutohet 'promovimi i përgjegjshmërisë, integritetit dhe llogaridhënies në institucionet qeverisëse'. (Hotel Emerald, ora 11:00)