18 Shkurt 2018

Rusia pritet të bëhet më agresive dhe më e paparashikueshme

Washington, 13 maj - Në SHBA, krerët e agjencive të zbulimit paralajmëruan se kërcënimi i Rusisë, pas përpjekjeve të saj për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale amerikane, nuk ka të ngjarë të pakësohet. Përkundrazi, thanë ata, Moska pritet të bëhet më agresive dhe më e paparashikueshme.

Nëse kishte ndonjë shpresë se marrëdhëniet amerikano-ruse mund të përmirësoheshin pas takimeve të nivelit të lartë të kësaj jave, ajo u shua shpejt nga zyrtarët më të lartë amerikanë të zbulimit.

\"Është e qartë se rusët e kanë intensifikuar lojën e tyre, duke përdorur mediat sociale dhe mjete të tjera me mënyra që nuk i kemi parë më parë. Ky është një kërcënim i madh për procesin tonë demokratik\", - thotë Dan Coats, Drejtor i Zbulimit Kombëtar.

Gjatë një seance me pyetje-përgjigje në Senat, drejtori në detyrë i FBI-së shkoi deri aty sa të kundërshtonte pohimet e Shtëpisë së Bardhë se hetimi i kësaj agjencie rreth ndërhyrjes ruse në zgjedhjet amerikane dhe bashkëpunimi i mundshëm me njerëzit e fushatës së zotit Trump, është \"një ndër gjërat më të vogla\" në axhendën e saj.

\"A është ky një hetim i vogël krahasuar me gjithë punën tjetër që po bëni?\" pyeti senatori Angus King.

\"Ne e konsiderojmë atë një hetim shumë të rëndësishëm,\" u përgjigj Andrew McCabe, drejtor në detyrë i FBI-së.

Përgjigjja ishte në të njëjtën linjë me paralajmërimet e mëparshme të zyrtarëve të lartë, përfshirë sekretarin e mbrojtjes Jim Mattis, i cili në seancën e tij të konfirmimit e quajti Rusinë kërcënimin më të madh për stabilitetin amerikan dhe atë global.

Por nën Presidentin Donald Trump, kjo pikëpamje ka ndryshuar. Krerët e zbulimit u thanë ligjvënësve të enjten se kërcënimi që vjen nga një Kore Veriore me armë bërthamore është tani përparësia e tyre kryesore.

\"Nuk do të thosha se, pavarësisht se nuk është më në titujt kryesorë, rreziku që lidhet me kërcënimin e Kim Jong Unit ka ndonjë rënie\", tha Mike Pompeo, drejtor i CIA-s.

Zyrtarët refuzuan të thonë se sa afër është Koreja e Veriut nga aftësia për të goditur SHBA me një raketë bërthamore. Por ata vunë në dukje se çdo provë me raketë, qoftë edhe e dështuar, e sjell Penianin më afër këtij objektivi.

\"Ata janë në këtë rrugë dhe të vendosur ta bëjnë këtë,\" - tha gjeneral Vincent Stewart, drejtor i Agjencisë së Zbulimit të Mbrojtjes.

Mes kërcënimeve kryesore, sipas zyrtarëve, është edhe grupi terrorist Shteti Islamik. Zyrtarët paralajmërojnë se ISIS-i po përgatitet të riorganizohet në Irak dhe Siri dhe ende është i aftë të organizojë dhe frymëzojë sulme në të gjithë botën, pavarësisht humbjeve të mëdha në fushën e betejës.

Është pastaj Irani, i cili megjithëse deri tani po e respekton marrëveshjen bërthamore, vazhdon të luajë rol aktiv në Siri, Irak dhe gjetkë, duke përhapur ndikimin tij. Sipas zyrtarëve, ai ka në komandë rreth 10 mijë luftëtarë milicie në të gjithë rajonin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Shkurt 2018 - Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion nga Ministria e Jashtme e Japonisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Delegacionin nga Marshal Islands. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Delegacionin Shtetëror Japonez. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli dhe zëvendësministri parlamentar i Punëve të Jashtme të Japonisë, Manabu Horii do të nënshkruajnë marrëveshje të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 10:00)

- Mbahet konferenca Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova "Një dekat e Pavarësisë - Rruga evropiane e Kosovës. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli. (Zyra e Kryetarit Veseli, ora 10:20 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me delegacionin nga Bangladeshi. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe Zëvendëskryeministrin Jevtiq. (Zyra e Kryeministrit, ora 11:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Ish kryeministrin e Turqisë SH.T.Z Ahmet Davutoglu. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:30)

 - Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës për 10 -Vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës(Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Ansambli i Forcave Ajrore të SHBA-ve për Evropë do të interpretojë në Prizren me rastin e festimeve të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Sheshi Shadërvan në Prizren, ora 12:00)

- Zhvillohet Parada e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe e Policisë së Kosovës. (Bulevardi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Mbahet koktej me rastin e Promovimit të Librit të nënshkruesve të Pavarsisë dhe të GJND-së. ( Ministria e Puneve të Jashtme, ora 14:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Hoteli Emerald, ora 14:15 - vetëm pamje)

- Mbahet programi i pritjes shtetërore nga Presidenti i Republikes se Kosoves, Hashim Thaci. (Hoteli Emerald, ora 15:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem do të mbajë fjalim në emër të Qeverisë së SHBA-ve në Pritjen Shtetërore. (Hoteli Emerald, ora 15:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme për shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 18:00)

- Ansambli i Forcave Ajrore të SHBA-ve për Evropë do të interpretojë në Pejë me rastin e festimeve të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kinemanë “Jusuf Gërvalla” në Pejë, ora 19:00)