21 Janar 2018

Parashikimi i motit për pesë ditë

Prishtinë, 19 qershor - Në parashikimin e motit për pesë ditët e ardhshme, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se gjatë këtyre ditëve do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët.

Vranësirat vende- vende ka mundësi të shoqërohen me riga të izoluara shiu.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 10-15 gradë Celsius, kurse maksimalet e ditës parashihen të lëvizin nga 24 gradë ditën e hënë deri në 30 gradë Celsius në ditët në vijim.

Shtypja atmosferike do të jetë rreth vlerave të normales me tendencë të ngritjes.

Do të fryjë erë  nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit me shpejtësi deri 7m/s.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Janar 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj do të bëjë homazhe te varri i Presidentit Ibrahim Rugova, në shënim të përvjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 9:00)

- Hapen te gjtha vendvotimet brenda Kosovës për të zgjedhur kryetarin e Lëvizjes Vetëvenodjse, ora 10:00

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, mbahet akademi përkujtimore në shënim të përvjetorit të ndarjes nga jeta të presidentit Ibrahim Rugova. (Salla e teatrit të qytetit, ora 16:00)