22 Gusht 2019

Aprovohen dokumentet e tenderit për ndërtimin e TC "Kosova e re"

Prishtinë, 5 prill - Komiteti Drejtues i Projektit “TC Kosova e Re” aprovoi sot dokumentet e tenderit për Ndërtimin e Termocentralit Kosova e re, i cili do të realizohet me partneritet privat - publik.

Bashkë me publikimin e Kërkesës për Propozime, ofertuesve të para-kualifikuar, do të ju dorëzohen edhe draft Marrëveshjet e Projektit, siç janë: Marrëveshja e Implementimit (Kompania e Gjenerimit); Marrëveshja e Implementimit (Kompania e Minierave); Marrëveshja për Blerje të Energjisë (TCKR); Marrëveshja për Furnizim me Linjit (Kosova A); Marrëveshja për Furnizim me Linjit (Kosova B); Marrëveshje për Furnizim me Linjit (TCKR); Marrëveshje Shumëpalëshe për furnizim me Linjit; Marrëveshja për Furnizim me Ujë; Marrëveshje për Shërbimet Ndihmëse (TCKR), etj.

Punëtorët ekzistues nga divizioni i qymyrit dhe nga shërbimet e përbashkëta që i shërbejnë divizionit të qymyrit do të transferohen me kushte të njëjta që tani i gëzojnë, në përputhje me Ligjin e Punës tek investitori i ardhshëm, dhe të njëjtit do të kenë garanci për 3 vite pune.

Komiteti u informua se nga kompanitë e para kualifikuara më parë në gare për investitor në Kosovën e Re kanë mbetur PPC dhe Sithe Global, Park Holding Ciner Group dhe Cantour Glaobal.

Komiteti planifikon që dorëzimi i ofertave nga investitorët të ndodhë në Nëntor 2013. Zgjedhja e investitorit të preferuar parashihet të publikohet në janar 2014, ndërsa përmbyllja komerciale pritet të ndodhë në shtator 2014.

Përmbyllja financiare dhe data e transferit parashihet të jetë dhjetori 2014, kur pritet të fillojë edhe ndërtimi i kapaciteteve të reja.

Planifikohet që njësia e pare te hyjnë në operim jo më vonë se në dhjetor 2018 dhe gjashtë muaj më vonë edhe njësia e dytë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)