22 Gusht 2019

ZRRE lejon KEK-un të investojë 95 milionë euro në “Kosova A”

Prishtinë, 3 prill - Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) do t’i investojë rreth 95 milionë euro në termocentralin “Kosova A”, në katër vjetët e ardhshëm. Këto investime do të bëhen në tri blloqet e këtij termocentrali, që aktualisht janë në funksion.

Ky termocentral, sipas zotimeve të Qeverisë së Kosovës dhe obligimeve ligjore të shtetit, duhet të ndalet së funksionuari deri në fund të vitit 2017.

Këto investime që duhet të bëhen në këtë termocentral, sipas KEK-ut, janë të domosdoshme për funksionim. KEK-u në shqyrtimin e shtatëtarifor ka kërkuar që deri në fund të vitit 2016 t’i investojë 105 milionë e 557 mijë euro në termocentralin “Kosova A”.

Kurse Zyra e Rregullatorit të Energjisë nuk ia ka miratuar këtë kërkesë, duke e zbritur vlerën e investimeve kapitale në 94 milionë e 918 mijë euro. Kalkulimi i këtyre shifrave është bërë në bazë të vlerësimeve të KEK-ut për secilin projekt, shkruan Koha Ditore.

Por, duhet kujtuar se shpesh KEK-u pranon oferta më të larta, apo edhe më të ulëta për një projekt se vlerën e mjeteve që planifikon për të. Prandaj, këto shifra mund të jenë më të ulëta, apo edhe më të larta në varësi që KEK-u merr ofertat nga operatorët privatë për çdo projekt. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 gusht 2019

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i propozimit të Grupit të deputetëve për shpërndarjen e Legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Prishtinës organizon vendosjen e pesë njësive shtesë të pemëve për pastrimin e ajrit në sheshin "Zahir Pajaziti" ku do të jetë prezent dhe Kryetari i Komunës, Shpend Ahmeti. (Sheshi i 'Zahir Pajazitit', ora 10:00)

 - Mbahet dita e tretë e Etnofestit në të cilën do të mbahet punëtoria kreative, instalacione me atelje te pikëtorëve dhe skulptorëve, punime artizanale, etj. (Ambientet e Etnofestit në fshatin Kukaj, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës se Istogut, Haki Rugova do të organizojë dëgjimin me qytetarë për Draft Buxhetin Komunal për vitet 2020-2022. (Salla e Kuvendit Komunal në Istog, Kati III, ora 11:00) 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të pret në takim anëtarin e Parlamentit Britanik, John Grogan ku pas takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për media. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 13:00)

- Aleanca Franceze e Prishtinës, Kino Armata dhe Termokiss organizojnë së bashku edicionin e parë të festivalit "Kino nshehër". (Termokis, ora 20:00)