20 Qershor 2019

KKZHE fokusohet në zvogëlimin e informalitetit

Prishtinë, 13 shkurt - Duhet të bëhet përpjekje maksimale dhe të fokusohemi në mënyrat se si të rrisim formalitetin tek bizneset, regjistrimin e rregulltë të punëtorëve, krijimin e politikave që mundësojnë rritjen e produktivitetit të punëtorëve e që përkthehet në pagë më të lartë për ta dhe jo në rritjen e pagës minimale.

Ky ishte qëndrimi i të gjithë anëtarëve të Këshillit Kombëtar për Zhvillim Ekonomik (KKZHE), i mbajtur sot, e që udhëhiqet nga zëvendëskryeministrja Kusari-Lila.

Në takimin e nëntë u diskutuan një sërë çështjesh me interes ekonomik si: procesi për marrëveshjen e tregtisë së lirë me Turqinë, reforma mbi sistemin gjyqësor dhe ndikimet e saj në proceset ekonomike, reforma në sistemin e apelimit të taksave, tregu i punës dhe paga minimale, si dhe çështje tjera të cilat ishin vazhdimësi e takimeve të kaluara.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, HashimThaçi, foli për progresin e shënuar të ekonomisë së Kosovës.

“Sipas raportit të Bankës Botërore mbi Të Bërit Biznes, Republika e Kosovës ka shënuar avancim në përmirësimin e ambientit afarist, duke zvogëluar ngarkesën administrative ndaj bizneseve”, theksoi kryeministri Thaçi.

Më tutje, zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Mimoza Kusari-Lila, i informoi anëtaret e Këshillit për procesin e negociatave për marrëveshjen e tregtisë së lirë me Turqinë.

Ajo tha se raundi i dytë i bisedimeve do të mbahet në Prishtinë, me datë 14 dhe 15 shkurt, ku do të shkëmbehen informatat rreth listës potenciale të produkteve bujqësore dhe industriale, pajtimit dhe definimit ligjor të rregullave të origjinës.

Shumë studime ekonomike potencojnë faktin se funksionimi i gjyqësorit në Kosovë është tejet i rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të Kosovës, posaçërisht në qasjen në financa dhe lehtësimin në kredi-dhënie.

Duke pasur parasysh faktin se nga janari i këtij viti Ministria e Drejtësisë dhe Këshilli Gjyqësor i Kosovës kanë filluar implementimin e reformës së sistemit gjyqësor, ministri i Drejtësisë, Hajredin Kuçi prezantoi një raport të detajuar për reformat në sistemin gjyëqsor, si dhe ndikimin ekonomik që mund të ketë kjo reformë.

Ai tha se deri në fund të vitit çdo gjykatë do ta ketë Departamentin për Çështje Ekonomike, si dhe do të hapet një departament i veçantë për zgjedhjen e kontesteve nga investitorët e huaj.

Me kërkesë të Aleancës Kosovare të Biznesit, pikë e rendit të ditës ishte hulumtimi i nevojave të tregut të punës,  ku kryetari i kësaj Aleance, Agim Shahini prezantoi gjetjet aktuale të tregut të punës.

Sipas të dhënave zyrtare jo më shumë se 5-8% të punësuarve që e deklarojnë pagën në Administratën Tatimore të Kosovës paguhen në nivelin e pagës minimale (130 dhe 170 euro), pra rritja e pagës minimale do të kishte ndikim tek një pjesë shumë  vogël e të punësuarve.

Pas diskutimit dhe analizimit të fakteve, të gjithë anëtarët, unanimisht qenë të mendimit që të fokusohen në zvogëlimin e informalitetit dhe jo rritjen e pagës minimale.

Rritja eventuale e pagës minimale mund të ketë ndikim negativ në nivelin e punësimit, i cili do të ishte më evident tek shtresa e fuqisë punëtore që është e pakualifikuar.

Rritja e pagës minimale gjithashtu do të ndikojë në uljen e numrit të punëtorëve të regjistruar me orar të plotë, gjë që do të stimulojë regjistrimin e punëtorëve me orar të pjesshëm

Më tej, në këtë takim, zv.ministri i Financave, Ramadan Adviu, prezantoi reformat e Sistemit të Apelimit të Taksave në Kosovë, ndërsa më pas zv.ministri i Zhvillimit Ekonomik, Ramadan Hasani, raportoi rreth krijimit të Grupit Punues për Industri të Rënda, përbërjes së tij, si dhe rreth planeve për takimet e ardhshme.

Ky ishte takimi i parë për këtë vit i Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik, i cili është organi kryesor këshillues dhe vendimmarrës për politikat ekonomike dhe reformat dhe mbahet çdo muaj.

Ky këshill përbëhet nga Zyra e Kryeministrit, 11 ministri, Komisioni Parlamentar për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, tri asociacione të biznesit, si dhe nga donatorë të jashtëm të cilët po e ndihmojnë Kosovën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 qershor 2019 - Organizata Inject- Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi organizojn konferencën “Trajtimi Institucional i Rasteve të Dhunës në Familje”. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Open Data Kosovo organizon panelin e diskutimit me temën “Hapja e të Dhënave të Bizneseve dhe Kontributi i tyre në Zhvillimin Ekonomik të Kosovës”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Universiteti ''Kadri Zeka'' në Gjilan në bashkëpunim me Oden e Avokatëve të Kosovës dhe aktivitetin e USAID-it Drejtësia Vlen, do të organizojë Orët për Ndihmë Juridike pa Pagesë, ku do të ofrohen shërbime juridike pa pagesë për qytetarët me nevojë. (Universiteti ''Kadri Zeka'', ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme së bashku me Agjencinë e Kosovës për Forenzikë do të organizojë ceremoninë e pranimit të certifikatës së Ri-akreditimit të laborantëve. (Ambientet e Agjencisë së Kosovës për Forenzikë, ora 10:30)

- Anëtarët e Komisionit për Mbikëqyrje të Financave Publike, Avdullah Hoti dhe Driton Selmanaj nga Grupi Parlamentar i LDK-së mbajn konferencë për media. (Ndërtesa e Kuvendit, para sallës C301.  ora 10:30)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, do të mbajë konferencë për media. (Objekti i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 11:00)

- Fushata për Zhvillimin e Qëndrueshëm Ekonomik në Kosovë bën shpalljen e finalistëve dhe fituesit të konkursit "Tregojeni mendjen tuaj afariste". (Shtëpia e Evropës, ora 11:00)

- Federata Sindikate e Telekomit të Kosovës mban konferencë për media lidhur me qendrimet rreth kontrates se Z-Mobile dhe hapave qe do të nderrmiren diteve në vijim. (Objekti Qendror i PTK-së në Dardani, ora 11:00)

- Mbahet seanca solemne me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)

- Drejtori i Arsimit i Komunës së Gjilanit, Nazim Gagica mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media. (Zyrët qendrore në lagjen Arbëria, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim themeluesin e shoqatës bamirëse, “Jetimat e Ballkanit”, Halil Kastrati. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut bëhën homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në Istog. (Qendra e qytetit në Istog, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të projektit të Adresave, ku do të marrin pjesë Kryetari i Komunës së Klinë, Prof. Dr. Zenun Elezaj, Ambasadori Norvegjez në Kosovë, Per Strand Sjaastad, zv. Ministri i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Gjergj Beka dhe Avni Ahmeti, Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë Kadastrale  të Kosovës dhe qytetarë Klinas. (Oborri i Komunës së Klinës, ora 13:45)

- Ambasadori amerikan Philip Kosnett do të jetë prezent në përurimin e punëtorisë kreative të tipit “makerspace” në Komunën e Gjilanit, të financuar nga USAID-i. (Shkolla Xhavit Ahmeti në Gjilan, ora 14:15)

- Bëhet përurimi i qendrës së tretë të qëndrimit ditor për të moshuarit. (Lagjja Pejton, përballë Katedrales "Nëna Terezë", ora 15:00)

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës do të mbajë tryezën e radhës me temën “Roli i medieve në raportimin e problemeve ndëretnike”. (Hotel Sirius, ora 16:30)

- Aksion për Nëna dhe Fëmijë do të bëj lansimin e Librit 'Ditari i Nënës' udhërrëfyesi për hapat e prindërimit, libër ky i shkruar nga Albiona Beselica Beha. (Libraria Dukagjini në sheshin Nënë Terezë, ora 17:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet turniri në futboll të madh ku do të marrin pjesë ekipet nga komuna e Istogut, Klinës ,Deçanit dhe Pejës. (Fshati Banjë, ora 17:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton komunitetin egjiptian në Fushë Kosovë, në kuadër të Javës së Egjiptianëve. (Amfiteatri përballë komunës së vjetër në Fushë Kosovë, ora 18:00)

- Me rastin e 20 Qershorit  Ditës së Çlirimit të Istogut mbahet programi festiv me këngë e valle. (Shtëpia e Kulturës në Istog, ora 18:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës dhe Kino Armatën për nder të njëzet vjetorit të çlirimit të qytetit të Prishtinës organizon Javën e Filmit me shfaqjen e filmave "Tisa" nga Valter Lucaj dhe "Përtej Rrugës" nga Yll Çitaku. (Kino Armata, ora 20:00)