21 Janar 2018

Muaji i bashkatdhetarëve në Gjilan nis me koncertin e reperit Duda

Gjilan, 19 qershor – Muaji i Bashkatdhetarëve, i cili është futur në kalendarin e aktiviteteve të Komunës së Gjilanit, fillon të premten me koncertin e reperit të njohur gjilanas që jeton në Londër, Burim Osmani – Duda. Lajmin e ka bërë të ditur sot kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, gjatë një konference për gazetarë.

“Duda e nis Muajin e Bashkatdhetarëve të premten. Gjatë këtyre dy muajve, do të ftohen të gjithë artistët dhe kontribuesit nga sporti, kultura dhe nga bizneset që të jenë pjesë e aktiviteteve, ku përfshihet edhe dita e ekspozimit të veturave të gjilanasve që jetojnë në Evropë. Kurrizi kryesor i aktiviteteve është boshti kulturor dhe artistik, që përfshinë organizimin e shfaqjeve teatrale, filmave shqip, filmave për fëmijë, i mbrëmjeve argëtuese”, tha Haziri.

Ai ka bërë të ditur se Muaji i Bashkatdhetarëve përmbyllet në fund të gushit me koncertin e madh të rokerit të njohur gjilanas që jeton në Gjermani, Naser Berisha.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Janar 2018

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj do të bëjë homazhe te varri i Presidentit Ibrahim Rugova, në shënim të përvjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 9:00)

- Hapen te gjtha vendvotimet brenda Kosovës për të zgjedhur kryetarin e Lëvizjes Vetëvenodjse, ora 10:00

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, mbahet akademi përkujtimore në shënim të përvjetorit të ndarjes nga jeta të presidentit Ibrahim Rugova. (Salla e teatrit të qytetit, ora 16:00)