20 Shtator 2017

Nis regjistrimi i votuesve të diasporës për zgjedhjet lokale

Prishtinë, 17 korrik - Ismet Kryeziu nga organizata Demokracia në Veprim, e cila bën monitorimin e zgjedhjeve në Kosovë u ka bërë thirrje bashkatdhetarëve që të regjistrohen për zgjedhjet lokale të tetorit.

Pas përfundimit të zgjedhjeve nacionale, me 22 tetor 2017, Kosova voton për zgjedhjet komunale.

\"Regjistrohuni dhe votoni nga jashtë Kosove përmes poste! Shfrytëzojeni të drejtën tuaj për të votuar në zgjedhjet Komunale të Kosovës të datës 22 tetor 2017. Me votën tuaj bëhuni pjesë e vendimmarrjes në komunën tuaj\", ka apeluar Kryeziu.

KQZ organizon procesin e regjistrimit të votuesve përmes poste deri me datën 23 gusht 2017.

Nëse jeni 18 vjeç, keni shtetësinë e Kosovës, pa marr parasysh që jeni banor i përhershëm ose përkohshëm i një shtetit tjetër, ju gëzoni të drejtën për të votuar.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Shtator 2017 - Programi "Kërko Drejtësi” i financuar nga Departamenti i SHBA-së në bashkëpunim me Odën e Avokatëve të Kosovës mbajn takimin e fundit të programit D4J. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Drejtori i Misionit të USAID-it Xhejms Houp do të merr pjesë në hapjen e punëtorive të programit të USAID-it për Përkrahje Adoleshentëve pas mësimit të rregullt. (Auditoriumi i Fakultetit të Edukimit, Universiteti i Prishtinës, ora 9:30)

- Kolegji i Shkencave të Aplikuara Teknike “Tempulli” dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit “AMRKS” organizon tryezë diskutimi për shënimin e Ditës Evropiane pa viktima në rrugë. (Ndërtesa e Kolegjit “Tempulli” në Prishtinë,  ora 10:00) 

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Komunën e Vushtrisë dhe do të takohet me kryetarin e Komunës Bajram Mulaku. (Ambientet e komunës, ora 13:00)

- Në kuadër të konferencës ndërkombëtare “Kultura dhe Paqja në Ballkan - Roli i Parlamentarëve” zhvillohet aktiviteti “Udha e Paqes”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të vizitojë Kalanë e Harilaqit, në Fushë Kosovë. (Kalaja e Harilaqit, ora 15:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës ju njofton do ta hapë fushatën zgjedhore për Zgjedhjet Lokale 2017, ku do të prezantojë kandidatët për kryetar komunash. (Salla “1 Tetori” në Prishtinë, ora 17:00)

- Fondacioni Aksioni për Nëna dhe Fëmijë dhe Crimson Capital organizon ngjarjen tradicionale e përvitshme në skenën e filantropisë në Kosovë “Të vallëzojmë për nënat dhe fëmijët – Let’s Dance”. (Duplex, ora 20:00)