18 Dhjetor 2017

Volkswagen shënon rritje të fitimeve

Frankfurt, 4 maj - Prodhuesi gjerman i makinave e mori veten pas skandalit të mashtrimit të testeve të shkarkimeve të ndotësve në atmosferë. 

Volkswagen shënoi një fitim në tremujorin të parë, pas tatimit, prej 3,4 miliardë euro (3,7 miliard dollarë) sipas të dhënave të fundit, prodhuesi gjerman i makinave e mori veten pas skandalit të mashtrimit të testeve të shkarkimeve të ndotësve në atmosferë.

”Fitimet e tremujorit të parë, pas tatimit, u rritën me 40 për qind kundrejt të njëjtës periudhë në vitin 2015, kryesisht për shkak të masave të suksesshme të shkurtimit të kostos”, tha në një deklaratë, përfaqësuesi i prodhimit të makinave në Wolfsburg, Gjermani.

Të ardhurat e shitjeve të Volkswagen për këtë periudhë ishin 56,2 miliardë euro, një rritje prej 10.3 për qind në tremujorin e parë të vitit 2015.

“Përpjekjet tona për të përmirësuar efikasitetin dhe produktivitetin në të gjitha fushat e kompanisë janë duke u kompensuar”, njoftoi shefi ekzekutiv i Volkswagen, Matthias Mueller.

Rezultatet e tremujorit të parë të vitit 2016 u ndikuan nga testet e kryera nga prodhuesit e makinave në shtator të vitit 2015 të cilët instaluan një software në miliona makina për të zbuluar shkarkimet e gazit, ndryshuar performancën dhe përmirësuar rezultatet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Dhjetor 2017 - Ambasadori amerikan Greek Delawi dhe Presidetni, Hashim Thaci nënshkruajn amandamentimin e Marrëveshjes mbi Grantin e Objektivave Zhvillimore. (Zyra e Presidentit të Republikës së Kosovës, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës se bashku me deputetë të Kuvendit të Kosovës organizon vizitën në pikën kufitare në Merdare. (Pika kufitare në Merdare, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë - KOMF organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve vjetore për gazetari në fushën e mbrojtjes së të drejtave të fëmijëve në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim bën lansimin e punimit “Ndryshimi i paradigmës. Barazi përmes lejes prindërore”. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve për gazetari në fushën e mbrojtjes së të drejtave të fëmijëve në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) ka kënaqësinë t’ju ftojë të merrni pjesë në Tryezën e Diskutimit me temë “Në kërkim të një konsesusi: Cili duhet të jetë Formati i Ri i Dialogut?”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Muzeu i Kosovës për festat e fundvitit organizon market me produkte nga artistë bashkëpuntorë të Muzeut, si dhe produkte nga programi edukativ “Muzeu Kreativ”!. (Muzeu i Kosovës, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës  organizon debatin publik “E ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi këndvështrimi i qytetarëve të Podujevës”, me banorët e rajonit të Podujevës dhe deputetë të Kuvendit të Kosovës. (Hotel Besiana, në Podujevë, ora 11:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Njësinë e Specializuar Shumëkombëshe (NjSSh-në) do ta organizojë një ngjarje lansuese të "Aktiviteteve të trajnimit të specializuar kundër terrorizimit". (Sala Pastrengo, baza e NjSSh-së në Fushë Kosovë, ora 11:00)

- Qytetarët e Pavarur që po e organizojnë protestën kundër rritjes së çmimit për energjinë elektrike do të mbajnë një aksion simbolik para zyrave të ZRRE-së. (Para zyrave të ZRRE-së, ora 12:00) 

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim përfaqësuesit politik shqiptar të Kosovës Lindore. (Zyrët e Kryetarit Haziri, ora 14:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare ne te cilen do te diskutohet adresimi i Presidentit, Hashim Thaçi, deputetëve të Kuvendit si dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Buxhetin e vitit 2018. (Ndertesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 16:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës organiozn hapjen e ekspozitës personale të Rosemarie Trockel. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)