20 Korrik 2017

Ngjarjet e datës 18 prill 2017

- Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Driton Gashi raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:00)

- Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami dhe kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj, do të nënshkruajnë Kontratën e re Kolektive të arsimit në Kosovë. (Kabineti i Ministrit Bajrami, ora 9:30)

- Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim organizon tryezë diskutimi për “Rekomandimet e Shoqërisë Civile në amandementimin e pakos së ligjeve: Ligji për Trashëgiminë, Ligji për Noterinë dhe Ligji për Procedurën Jokontestimore”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Ministria e Zhvillimit Ekonomik në bashkëpunim me USAID-in organizojnë Forumin e Dytë të Nivelit të Lartë për Energji “Strategjia e Energjisë dhe Liberalizimi i Tregut”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit vjetor të Autoritetit të Aviacionit Civil për vitin 2016 dhe shqyrtimi i Raportit me amendamente për Projektligjin për Shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Kryetari  i komunës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari, dhe drejtorët e drejtorive komunale bejnë homazhe te Varrezat e Dëshmorëve në Velani. (Velani, ora 10:00)

-  Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në Forumin e Dytë të Nivelit të Lartë për Energji "Strategjia e Energjisë dhe Liberalizimi i Tregut". (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini dhe Sport në të cilën do të diskutohet lidhur me Statutet e Universiteteve Publike në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00)

- Ambasadori Greg Delawie do ti bashkangjitet Kryeministrit Isa Mustafa dhe Ministrit të Zhvillimit Ekonomik Blerand Stavileci për të diskutuar në Forumin e dytë, të nivelit të lartë, pranë Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari  i komunës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari, dhe drejtorët e drejtorive komunale bejnë nderime te shtatorja Zahir Pajaziti. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:30)

- Muzeu i Kosoves shënon Ditën Ndërkombëtare për Monumente dhe Lokalitete me temë "Trashëgimia Kulturore dhe Turizmi i qëndrushëm". (Muzeu i Kosovës, ora 10:30)

- Për nder të ditës se dëshmorëve, Komuna e Prishtinës organizon dhurimin e gjakut në Sheshin “Zahir Pajaziti”. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 10:40)

- Kryetari  i komunës, Shpend Ahmeti i shoqëruar nga nënkryetari, dhe drejtorët e drejtorive komunale bejnë nderime te shtatorja “Skënderbeu”. (Sheshi Skenderbeu, ora 10:50)

- Mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të tremujorit të parë financiar për vitin 2017 të Radiotelevizionit të Kosovës dhe të Programit të shpenzimeve të RTK-së për periudhën prill-qershor 2017 si dhe shqyrtimi i kërkesës së Qeverisë për konsultim më Komisionin për Buxhet dhe Financa, lidhur me Vendimin e Qeverisë për vendosjen e normës së tatimit të akcizës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu mban konferencë për media kushtuar ecurive aktuale ekonomike në vend. (Objekti i OEK-ut, oa 11:00)

- Drejtoresha e Arsimit, Arbërie Nagavci dhe Drejtuesja e Kabinetit të Kryetarit, Fitore Pacolli do të mbajnë konferencë për media lidhur me institucionet e arsimit parafillor. (Salla nr 37 e objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët caktimi i grupit punues për monitorimin e Ligjit për Vetëqeverisje Lokale dhe Ligjit për financat e Pushtetit Lokal, në bazë të planit të punës së Komisionit për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Udhëheqës të Komunës së Pishtinës bejnë homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe Martirëve në fshatrat: Makoc, Mramor, Prapashticë, Dabishevc, Canaj, Barilevë, Koliq, Stallovë dhe Rimanishtë, ora 11:30

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa së bashku me ministrin e Infrastrukturës, Lutfi Zharku do të inaugurojnë fillimin e punimeve për zgjerimin e rrugës Prishtinë – Veternik. (Afër rrethrrotullimit në fillim të rrugës për Veternik, ora  12:00)

- Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje organizon tryezen me temë “Statistikat zyrtare të Kosovës, ligji dhe agjencia”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-409, ora 12:00)

- Për nder të ditës se dëshmorëve, Komuna e Prishtinës organizon tubimi qendrorë përkujtimor në fshatin Marec. (Fshati Marec, ora 13:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi dhe kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa do të shpalosin detajet dhe  udhëzimet për implementimin e skemës për tetraplegjikë dhe paraplegjikë. (Shoqata “Handikos”, afër Fshatit Ndërkombëtar në Prishtinë, ora 13:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit dhe Zyra e UNICEF-it në Kosovë organizojnë tryezën për ri-aktualizimin e platformës elektronike “Njih të Drejtat Tua”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, me rastin e Ditës Ndëkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve do të zhvillojë një defile, me kostume, përgjatë rrugës “Nënë Tereza” nga sheshi “Zahir Pajaziti” deri te sheshi “Ibrahim Rugova” dhe anasjelltas. (Sheshi Nënë Tereza, ora 15:00)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota”, me rastin e Ditës Ndëkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve do të shfaq një kolazh koreografik. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 15:20)

- Udhëheqës të Komunës së Pishtinës bejnë homazhe në varrezat e dëshmorëve dhe Martirëve në Sharban. (Sharban, ora 15:30)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” organizon hapjen e ekspozitës për Ditën Ndëkombëtare të Monumenteve dhe Lokaliteteve. (Lokalet e Ansamblit “Shota”, ora 16:15) 

- Komuna e Prishtinës organizon akademi përkujtimore për diten e dëshmorëve të Komunës së Prishtinës”, ora 18:00

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare për Monumente dhe Lokalitete organizon ceremoninë e rekordit të 10-të Guinness, nga Saimir Strati. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)
Prapa

© Copyright - Agjencia - Ekonomia - 2005 - 2015 - All Rights Reserved | Powered by Refresh