20 Korrik 2017

Ngjarjet e datës 12 prill 2017

- Ministri për Punë të Brendshme, Skender Hyseni raporton para Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të mbledhjes)

- Komisioni për Punë të Jashtme takohet me Zahir Tanin, Përfaqësues Special i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të mbledhjes)

- Nënshkruhet një Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet Universitetit “Isa Boletini” në Mitrovicë dhe Odës Ekonomike të Kosovës ku më pas kryetari i OEK-së, Safet Gërxhaliu, do ta mbaj edhe një ligjëratë para studentëve. (Rektorati i UMIB-it, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale takohet me shoqaten e mamive të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Komuna e Istogut për nderë të "Ditës së Deshmorëve" vendos kurora lulësh pranë lapidarit të dëshmorëve në Istog. (Qendra e Istogut, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës ku do te behët shqyrtimi dhe miratimi i raportit për Projektligjin për kontrollin dhe mbikëqyrjen e kufirit shtetëror. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikqyrjen e Agjencisë kundër Korrupcionit mban Dëgjim publik për Projektligjin për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në Ushtrimin e Funksionit Publik. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 11:00)

- Mabhet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilin do të diskutohet shqyrtimi i raportit vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit për vitin 2016. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ipko prezanton rezultatet financiare tregun fiks, mobil, investimet kapitale dhe poziten e saj në treg.  (Hotel Swis Diamant, ora 11:30)

- Hapet ekspozita ‘Zëra të Kosovës në Manchester' e cila dokumenton përjetimet e komunitetit kosovar në rajon që nga 1999 si dhe thekson rrëfime personale perms tregimeve gojore dhe portretizimit. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:30)

- Dega e  Partisë Demokratike të Kosovës  në Ferizaj mban konferencën për medie me temë "Pushteti në ikje me nuk la gjë pa be e pa degradua". (Zyrat e reja të PDK-së dega në Ferizaj, ora 11:30)

- Komuna e Istogut organizon manifestimin qendrore për nderë të "Ditës së Deshmorëve". (Tek xhamia në Studenicë,ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilin do të behet shqyrtimi i Projektligjit për Mbrojtjen e Fëmijës, dhe amendamenteve të Komisionit funksional për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, do ta vizitojë Komunën e Mitrovicës, ku  do te takohet me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahtiri me c'rast do të njoftohet nga afër me projektet e rëndësishme të qytetit të cilat janë në përfundim e sipër. (Ndërtesa e Komunës së Mitrovicës, ora 13:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga Kryetari i Komunës Agim Bahtiri mbajn takim me qytetarë te Mitrovicës. (Salla ovale e Qendrës së Kulturës së Mitrovicës, ora 13:30)

 

- Ministria  e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë  dhe SPARK-u do të nënshkruajnë  Marrëveshje Bashkëpunimi me të cilën do të sigurohet qëndrueshmëria financiare për kolegjin “IBCM” në Mitrovicë. (Ambiente të MASHT-it, ora 13:30)
 
- Komisioni për Punë të Jashtme mban takim koordinues me komisionet parlamentare mbi procesin e dialogut Kosovë-Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 14:00)

 

- Mbahet Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Restoran “Miracle”, në Zonën Industriale prapa ETC-së në Prishtinë, ora 16:00)

- Presidenti i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli i shoqëruar nga Kryetari i Komunës Agim Bahtiri mbajn takim me delegacionin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Japonisë (Fabrika e kërpudhave "Hirano" në Gushavc, ora 16:00)

- OSBE do të mbajë ligjëratën e parë nga një seri ligjëratash për qeverisjen e mirë dhe qytetarinë aktive. (Kinema ABC, ora 17:30)

Prapa

© Copyright - Agjencia - Ekonomia - 2005 - 2015 - All Rights Reserved | Powered by Refresh