20 Korrik 2017

Ngjarjet e datës 6 prill 2017

- Mbahet konferenca ndërkombëtare për Muze dhe Trashëgimi në të cilen rreth 100 muze dhe profesionistë të fushave të trashëgimisë të 13 shteteve, do të takohen në Prishtinë.  (Ambientet e Muzeut të Kosovës, ora 9:15)

- Komisioni për Punë të Jashtme takohet me Ndihmës Sekretarin për Evropë nga MPJ e Pakistanit, Zaheer Janjua dhe Sekretarin e Parë nga Ambasada e Pakistanit në Ankara, Ummer Siddique. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:30)

- Zyra e Bankës Botërore në Kosovë mban konferencë për gazetarë ku do të prezentohet raporti më i ri ekonomik i Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor. (Zyret e Bankës Botërore, Rruga Prishtinë - Fushë Kosovë, ora 9:30)

- Komiteti Olimpik i Kosovës do ta shënoj Ditën Ndërkombëtare te Sportit për Zhvillim dhe Paqe ku do të bëjë promovimin e sporteve të reja të Federates së Pentatllonit Modern të Kosovës dhe frizbi me nxënësit e lindur në vitin 2008 “Fëmijët e Pavarsisë”, si dhe nxënësit e shkollës fillore ”Ismajl Qemaili" kanë përgaditur një ekspozitë ku kanë shprehur talentin e tyre për sport nëpërmjet punimeve. (Amfiteatrin te Hotel Grand, ora 10:30)

- Federata e Pingpongut e Kosovës do të festojë Ditën Ndërkombëtare të Pingpongut, duke ofruar për të gjithë qytetarët mundësinë që më persë afërmi të njoftohen me këtë sport, dhe të kenë mundësinë që të luajnë me profesionistët kosovar të pingpongut. (Sheshi “Skenderbeu”, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dhënies së Çmimit Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”, i cili i jepet shkrimtarit të madh Ismail Kadare. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë, së bashku me kryetarin e Komunës së Kaçanikut, Besim Ilazi, do të përurojnë fillimin e punimeve për asfaltimin e rrugës “Hamëz Jashari” në Kaçanik dhe rrugës në lagjen “Luzha” në fshatin Begracë të Kaçanikut. (Kaçanik, ora 11:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa viziton kompaninë “Euro Fruti”. (Fshati Suteskë ish Mramor, ora 13:00)

- Kryeministri Isa Mustafa viziton lulishten Las Palmas dhe Labi. (Magjistralja Prishtinë-Ferizaj afër QMI-së, ora 13:30)

- Drejtori i misionit të USAID-it James Hope, do të marrë pjesë në përurimin e trafostacionit të ri me fuqi 630kW në ndërmarrjen Rroni Fer në Gjakovë si pjesë e mbështetjes nga ana e USAID-it të bizneseve anembanë Kosovës përmes aktivitetit Fuqizimi i Sektorit Privat. (Impianti i prodhimit Rroni Fer në Gjakovë, ora 15:00)

- Hidhet shorti për pjesëmarrësit në kampionatin individual te Kosovës në pingpong për Junior. (Kolegji Universi, ora 16:00)

- Galeria Qahili e hap programin e saj vjetor me festën artistike kolektive ‘fmitë e non-të-dhetave’ ku do të prezentohen punët e 6 artistëve të rinj. (Galeria Qahili, ora 19:00)

 

- Hapet ekspozita “Mitologjia” nga skulptori Xhelil Rufati. (Lapidariumi i Muzeut të Kosovës, ora 19:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës hap ekspoziten me të rinjë "Stacioni i vogel". (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 19:00)

- Kinemaja ABC sjell në ekranin e saj për të shfaqur filmin fitues të 3 Çmimeve Oscar “Moonlight”. (Kinema Abc, ora 20:00)

Prapa

© Copyright - Agjencia - Ekonomia - 2005 - 2015 - All Rights Reserved | Powered by Refresh