20 Korrik 2017

Ngjarjet e datës 5 prill 2017

- Mbahet takimi ndërinstitucional, ku kompania e njohur Esan nga Republika e Turqisë, do të shpalosë idetë dhe planet investive për sektorin minerar në Kosovë. (Ndërtesa e Qeverisë salla p-38, ora 8:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behën konsultimet rreth shqyrtimit të projektligjit për mbrojtjen nga zhurma. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit me Rekomandime për Projektligjin për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë organizon konferencën për media në lidhje me gjendjen e rëndë të financimit të shërbimeve sociale në Kosovë në mungesë të një mekanizmi të qëndrueshëm të financimit të shërbimeve sociale. (Qendra Informative dhe Kulturore të Bashkimit Evropian në Kosovë, ora 10:30)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe Ministrja për Integrime Evropiane, znj. Mimoza Ahmetaj raportojn në Komisionin Parlamentar për Stabilizim Asociim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-II, ora 11:00)

- Përmbyllet projketi i financuar nga BE-ja për promovimin e trashëgimisë kulturore shënon inaugurimin e objekteve të renovuara në Ferizaj. (Ish-selia e dioqezës së Kishës Katolike e kthyer në muze, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të behët shqyrtimi dhe miratimi i raportit përfundimtar për Projektligjin nr.05/L-122, për Kontrollin e Brendshëm të Financave Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe Drejtori i Shëndetësisë dhe i Mirëqenies Sociale, Arben Vitia, do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do të flasin mbi procesin e deritanishëm të ndarjes së banesave sociale. (Ndërtesa e vjetër e Komunës së Prishtinës, salla nr. 37, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjensionit Kosovar për Intelegjencë në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit për Mbikëqyrjen e zbatimit të ligjit për Klasifikimin e Informacioneve dhe Verifikimin e Sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin për Shoqëritë tregtare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N-506, ora 11:00)

 

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestiminin përkujtimor me rastin e 18-vjetorit të masakrës së Rezallës. (Rezallë, Skenderaj, ora 12:00)

 

- Kryeministri Isa Mustafa merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

 

- Ministri i Punëve të Brendshme,  Skender Hyseni takohet me Zëvendës-ndihmësin e Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Alexander Arvizu. (Objekti i MPB-së, ora 15:30 - vetëm pamje)
 

Prapa

© Copyright - Agjencia - Ekonomia - 2005 - 2015 - All Rights Reserved | Powered by Refresh